Przejdź do zawartości

Flaszowiec miękkociernisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaszowiec miękkociernisty
Ilustracja
Owoc flaszowca miękkociernistego
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

magnoliopodobne

Rząd

magnoliowce

Rodzina

flaszowcowate

Rodzaj

flaszowiec

Gatunek

flaszowiec miękkociernisty

Nazwa systematyczna
Annona muricata L.
Sp. pl. 1:536. 1753
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Owoc flaszowca miękkociernistego

Flaszowiec miękkociernisty (Annona muricata L.) – gatunek małego drzewa, dorastającego do 10 m wysokości. Flaszowiec miękkociernisty pochodzi z Ameryki Środkowej i Antyli. Kwitnie przez cały rok, a jadalne owoce dojrzewają w każdym miesiącu. Głównym rejonem uprawy jest Ameryka Środkowa.

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Liście
Podługowate, zimozielone, do 20 cm długości, naprzemianległe, ciemnozielone. Górna powierzchnia błyszcząca, dolna matowa.
Kwiaty
Wyrastają pojedynczo lub zebrane po kilka. Płatki korony zielonkawożółte, mięsiste, sercowate, do 5 cm długości i szerokości. Wyrastają w dwóch okółkach po 3 płatki. Pręciki i owocolistki liczne, gęsto upakowane.
Owoce
Duże, długości do 35 cm, o wadze do 6 kg (zwykle mniejsze, do 3 kg), kształtu nerkowatego, pokryte zieloną skórką podzieloną na pola, na każdym znajduje się kolec. Miąższ jest śnieżnobiały, niejednolity, zawiera ciągnące się pasma delikatnej tkanki, z licznymi czarnymi nasionami długości do 2 cm. Smak bardzo oryginalny, słodkawo-kwaśny, przypominający krem poziomkowo-ananasowy.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]
  • Sztuka kulinarna: Owoce spożywa się na surowo i suszone. Służą też do sporządzania orzeźwiającego napoju wieloowocowego, lodów, sałatek owocowych i deserów, a także przetworów. Owoce wzmagają wydzielanie mleka u matek karmiących. Wykorzystuje się je jako przyprawę do lodów oraz na orzeźwiające soki i w preparatach odstraszających insekty.
  • Roślina lecznicza: Kora ma właściwości antybakteryjne i przeciwwrzodowe.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-01] (ang.).
  3. Annona muricata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).