FlightGear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
FlightGear
747-400 SIA climbing out EGKK.png
Producent FlightGear Devlopers & Contributors
Aktualna wersja 2017.1.2 / 1 marca 2017; 5 miesięcy temu
Data wydania 17 lipca 1997
Gatunek Symulator lotu
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma GNU/Linux, Windows, Solaris, OS X, FreeBSD, IRIX
Wymagania

procesor 1-2 GHz, 512-1024 MB RAM, 400-500 MB miejsca na dysku + ok. 100-150 MB na każdą część scenerii, karta graficzna 128-256 MB wspierająca OpenGL co najmniej w wersji 1.2, karta dźwiękowa - najlepiej wspierająca EAX

Kontrolery Klawiatura, Dżojstik, Mysz komputerowa

FlightGear Flight Simulator – projekt otwartego (licencja GPL) symulatora lotniczego.

Charakterystyka[edytuj]

Projekt od początku został stworzony jako otwarty nie tylko ze względu na licencję, ale przede wszystkim na możliwość stosunkowo prostego rozwijania jego elementów (dodawanie nowych modeli statków powietrznych i map, oraz rozbudowywanie już istniejących) przez wszystkich zainteresowanych.

FlightGear wyróżnia się bardzo realistycznym odwzorowaniu nie tylko dynamiki lotu, ale także takich szczegółów jak zgodne z rzeczywistą datą i czasem rozmieszczenie ciał niebieskich.

Jednym z wiodących założeń projektu, postawionym przez twórców projektu już na samym jego początku, są - obok realizmu samego lotu - niewygórowane wymagania sprzętowe projektu.

Platformy systemowe[edytuj]

Projekt jest dostępny na różne platformy: MS Windows, IRIX, Linux, Solaris (SPARC i x86), OS X.

Modele dynamiki lotu[edytuj]

FlightGear obsługuje m.in. następujące modele dynamiki lotu (ang. Flight Dynamic Model):

  • JSBSim - zalecany model dynamiki, oparty na układzie współrzędnościowym, uwzględniającym 6 stopni swobody obiektu; może pracować jako osobny program lub być wywoływanym przez system wizualizacji. Pliki konfiguracyjne dla poszczególnych modeli samolotów i silników są oparte na XML-u. Zawarte w nich informacje bazują na dokumentacji technicznej i danych eksperymentalnych, opisanych przez odpowiednie charakterystyki.
  • YASim - model dynamiki będący częścią FlightGear opiera się na nieco innym podejściu do symulacji niż poprzedni. Bazuje na modelowaniu przepływów powietrza. Pod uwagę brane są informacje o geometrii płatowca i jego masie, co ułatwia tworzenie plików konfiguracyjnych dla poszczególnych maszyn.
  • UIUC (LaRCsim) - model bazujący na LaRCsim (pierwotnie rozwijanym przez NASA).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]