Fort Hood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie Fort Hood na mapie Teksasu.
Szpital Darnall w Fort Hood.

Fort Hood – baza armii amerykańskiej położona nieopodal miasta Killeen w środkowej części stanu Teksas[1].

Baza powstała na mocy decyzji Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych z dnia 15 stycznia 1942. Na potrzeby lokalizacji zakupiono grunty o powierzchni 437 km². Koszty całkowite jej założenia oszacowano na 22,8 mln USD. Prace ukończono 15 sierpnia 1942, a oficjalne otwarcie miało miejsce 18 września 1942[1][2]. Nazwa bazy nawiązuje do postaci generała Armii Konfederacji Johna Bella Hooda, który przeszedł do historii wojny secesyjnej jako dowódca Brygady Teksańskiej[3].

Fort Hood jest jedną z największych baz armii amerykańskiej oraz jedyną, w której stacjonują dwie dywizje: 1 Dywizja Kawalerii oraz Dywizja Zachodnia 1 Armii, która została przeniesiona z Fort Carson w Kolorado. Jest również miejscem stacjonowania wojsk III Korpusu, 3 Pułku Kawalerii Pancernej (3rd Armored Cavalry Regiment) oraz 13 Dowództwa Wojsk Wzmacniających (13th Sustainment Command)[4][5]. Powierzchnia bazy w 2009 roku wynosiła 878 km²[5].

W listopadzie 2009 stacjonowało tu 35 tys. żołnierzy oraz 30 tys. pracowników cywilnych oraz członków rodzin, co czyniło z bazy największe na świecie stałe zgrupowanie wojsk amerykańskich będących w czynnej służbie[5].

Poziom zarobków żołnierzy w czynnej służbie jest zróżnicowany, jednak wypadkowa kształtuje się w granicach średniej płacy w Stanach Zjednoczonych. Bardzo niewielu żołnierzy zarabia poniżej 15 tys. USD rocznie, również niewielu przekracza poziom 75 tys. USD, wobec czego średnia przychodów gospodarstwa domowego w Fort Hood wynosi około 33 tys USD rocznie[1].

 Osobny artykuł: Strzelanina w Fort Hood.

W listopadzie 2009 roku doszło w bazie do strzelaniny, w wyniku której zginęło 13 osób, a 31 zostało rannych. Sprawca, Nidal Malik Hasan został aresztowany.

Doszło tam do ponownej strzelaniny w kwietniu 2014 roku, w której zginęły 4 osoby, w tym sprawca, który popełnił samobójstwo[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]