Forum Nerwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tzw. La Colonnacce, fragment dawnej dekoracji rzeźbiarskiej forum

Forum Nerwy – jedno z forów cesarskich w Rzymie, znajdujące się pomiędzy forami Augusta i Cezara a Forum Wespazjana[1] (z tego też powodu znane pod nazwą Forum Transitorium, tj. Przejściowe)[2].

Zajmujące plac o powierzchni 120×45 m[1][2] forum ulokowano w miejscu, którędy wcześniej przebiegała dawna ulica rzemieślników (Argiletum)[2]. Jego budowę rozpoczął Domicjan, dedykując je bogini Minerwie, ukończono je jednak dopiero w 97 roku, za panowania cesarza Nerwy[2].

Na dłuższych bokach forum otoczone było kolumnadą wysuniętą przed obiegający je mur, w którym znajdowały się przejścia pozwalające na komunikację z sąsiednimi placami[2]. Na forum znajdowała się świątynia Minerwy, wzniesiona w formie korynckiego heksastylosu[2]. Pozostałości świątyni przetrwały do 1607 roku[2], kiedy to z polecenia papieża Pawła V rozebrano ją, pozyskany w ten sposób materiał wykorzystując przy budowie akweduktu Acqua Paola na Janikulum[1]. Już wcześniej, za pontyfikatu Klemensa VIII, z forum wywieziono trzydzieści pięć wozów budulca na potrzeby wznoszonej wówczas bazyliki św. Piotra na Watykanie[1].

Do czasów współczesnych z bogatej niegdyś dekoracji rzeźbiarskiej forum zachował się tylko niewielki fragment belkowania nad murem (tzw. La Colonnacce[1]), z fryzem przedstawiającym sceny związane z wyrobem tkanin oraz wysoką attyką z wizerunkiem bogini Minerwy[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 606. ISBN 1-884964-80-X.
  2. a b c d e f g h Janusz A. Ostrowski: Starożytny Rzym. Polityka i sztuka. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999, s. 288. ISBN 83-01-12616-7.