Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja – polski komitet wyborczy biorący udział w wyborach parlamentarnych w 2001.

Komitet został zawiązany w połowie 2001 przez Lecha Wałęsę (faktycznego lidera Chrześcijańskiej Demokracji III RP) i Janusza Tomaszewskiego (który w tym samym roku po odejściu z Ruchu Społecznego AWS utworzył niewielką partię pod nazwą Forum Obywatelskie). Na bazie tych ugrupowań miała powstać partia polityczna z Lechem Wałęsą jako honorowym przewodniczącym i Januszem Tomaszewskim stojącym na czele zarządu partii[1].

Ostatecznie w wyborach FOChD nie wystąpiło jako partia polityczna, ale jako Komitet Wyborczy Wyborców „Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja”. Nowe ugrupowanie zrezygnowało z rejestrowania list wyborczych do Sejmu[2], wystawiono jedynie pięciu kandydatów do Senatu. Z ramienia tego ugrupowania kandydowali m.in. Janusz Tomaszewski, Andrzej Ostoja-Owsiany i Romuald Szeremietiew. Żaden z przedstawicieli tego komitetu nie uzyskał mandatu, a samo ugrupowanie nie prowadziło dalszej działalności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kronika wyborcza. rp.pl, 30 lipca 2001.
  2. Kronika wyborcza. rp.pl, 7 sierpnia 2001.