Fotograf (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fotograf (fr. Le Photographe) - seria komiksowa autorstwa Emmanuela Guiberta (scenariusz i rysunki), Didiera Lefèvre'a (scenariusz i zdjęcia) i Frédérika Lemerciera (kolory), opublikowana w trzech tomach w latach 2003, 2004 i 2006 przez wydawnictwo Dupuis. Polskie zbiorcze wydanie wszystkich tomów ukazało się w 2013 r. nakładem Wydawnictwa Komiksowego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fotograf to oparta na faktach i opowiedziana w konwencji fotoreportażu historia wyprawy francuskiego fotografa Didiera Lefèvre'a w 1986 r. do Pakistanu i Afganistanu okupowanego przez Związek Radziecki. Lefèvre dołącza do będącej na misji grupy lekarzy z organizacji Lekarze bez Granic i fotografuje ich pracę polegającą na udzielaniu w prymitywnych warunkach pomocy medycznej mieszkańcom lokalnych wsi. Mężczyzna stopniowo ulega urokowi Afganistanu, a jego przewodnikami po kulturze i przyrodzie kraju są towarzyszący mu lekarze.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Fotograf został bardzo dobrze przyjęty przez międzynarodową krytykę[1][2], a w 2007 r. został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême.[3] Szczególną uwagę recenzentów przykuły rysunki komiksu przemieszane z uzupełniającymi narrację czarno-białymi zdjęciami Lefèvre'a oraz nieśpieszne tempo akcji. Polski portal komiksowy alejakomiksu.pl uznał Fotografa za najlepszy komiks wydany w Polsce w 2013 r.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]