Przejdź do zawartości

Lekarze bez Granic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lekarze bez Granic
Médecins Sans Frontières
Logotyp / flaga
Mapa
Kraje, w których działali Lekarze bez Granic (rok 2015)
Język roboczy

francuski

Siedziba

Genewa

Prezydent

Christos Christou[1]

Utworzenie

22 grudnia 1971[1]

Strona internetowa

Lekarze bez Granic (fr. Médecins Sans Frontières (MSF), ang. Doctors Without Borders) – międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona w 1971 r. przez grupę francuskich lekarzy. Siedzibą organizacji jest Genewa.

Organizacja została założona przez grupę francuskich lekarzy i dziennikarzy niosących pomoc humanitarną w czasie wojny w Biafrze[2], jednocześnie krytykujących działalność Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w czasie wojny[3].

Organizacja powstała w wierze, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej i że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe. Lekarze z MSF ryzykują życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk.

MSF dostarcza opieki medycznej zarówno w przypadkach nagłych (działania zbrojne, epidemie), jak i w przypadku endemii chorób takich jak malaria.

MSF działa w ponad 80 krajach całego świata, w szczególności w krajach Trzeciego Świata oraz w krajach ogarniętych wojną. MSF często protestowało na forum Narodów Zjednoczonych przeciw zbrodniom wojennym w imieniu ludności pozbawionej własnej oficjalnej reprezentacji, tak jak w Czeczenii i Kosowie.

MSF składa się z wolontariuszy oraz stałych pracowników i jest sponsorowana przez osoby prywatne, organizacje non-profit, przedsiębiorstwa i rządy.

MSF otrzymała wiele wyróżnień za swoje działania, w tym Pokojową Nagrodę Nobla w 1999.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Oficjalna witryna internetowa MSF. [dostęp 2020-12-26]. (ang.).
  2. Our history [online], Doctors Without Borders - USA [dostęp 2023-10-24] (ang.).
  3. Doctors Without Borders: 50 years of emergency, revolt and dreams [online], France 24, 7 czerwca 2021 [dostęp 2023-10-24] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]