Lekarze bez Granic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekarze bez Granic
Médecins Sans Frontières
Logotyp / flaga
Mapa
Kraje, w których działali Lekarze bez Granic (rok 2015)
Język roboczy francuski
Siedziba Szwajcaria Genewa
Prezydent Christos Christou[1]
Utworzenie 22 grudnia 1971[1]
Strona internetowa

{{Organizacja międzynarodowa infobox}} Nieznane pola: "nazwa_dopełniacz".

Lekarze bez Granic (fr. Médecins Sans Frontières (MSF), ang. Doctors Without Borders) – międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona w 1971 r. przez grupę francuskich lekarzy. Siedzibą organizacji jest Genewa.

Organizacja powstała w wierze, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej i że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe. Lekarze z MSF ryzykują życie, by udzielać pomocy medycznej ludziom w strefach walk.

MSF dostarcza opieki medycznej zarówno w przypadkach nagłych (działania zbrojne, epidemie), jak i w przypadku endemii chorób takich jak malaria.

MSF działa w ponad 80 krajach całego świata, w szczególności w krajach Trzeciego Świata oraz w krajach ogarniętych wojną. MSF często protestowało na forum Narodów Zjednoczonych przeciw zbrodniom wojennym w imieniu ludności pozbawionej własnej oficjalnej reprezentacji, tak jak w Czeczenii i Kosowie.

MSF składa się z wolontariuszy oraz stałych pracowników i jest sponsorowana przez osoby prywatne, organizacje non-profit, przedsiębiorstwa i rządy.

MSF otrzymała wiele wyróżnień za swoje działania, w tym Pokojową Nagrodę Nobla w 1999.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oficjalna witryna internetowa MSF (ang.). [dostęp 2020-12-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]