Frédéric Daerden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frédéric Daerden
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1970
Montegnée
Zawód, zajęcie polityk
Partia Partia Socjalistyczna

Frédéric Daerden (ur. 11 stycznia 1970 w Montegnée) – belgijski i waloński polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Syn Michela Daerdena.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia finansista, absolwent wyższej szkoły handlowej przy Uniwersytecie w Liège. Na tej samej uczelni uzyskał dyplom MBA. Pracował jako audytor i nauczyciel akademicki[1].

W latach 80. wstąpił do walońskiej Partii Socjalistycznej. Od 1999 był posłem do regionalnego parlamentu. W 2000 został zastępcą burmistrza miasta Herstal, a sześć lat później objął urząd burmistrza tej miejscowości. Od 2003 pełni funkcję wiceprzewodniczącego socjalistów w prowincji Liège.

W wyborach w 2009 uzyskał z ramienia Partii Socjalistycznej mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów oraz do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych[2]. W 2014 wybrany do federalnej Izby Reprezentantów[3] (reelekcja w 2019[4]). We wrześniu 2019 powołany w skład rządu wspólnoty francuskiej Belgii jako zastępca ministra-prezydenta odpowiedzialny m.in. za budżet[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]