Przejdź do zawartości

Herstal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herstal
Ilustracja
Herb Flaga
Herb flaga Herstal
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Liège

Burmistrz

Frédéric Daerden

Powierzchnia

23,54 km²

Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość


39 690
1686 os./km²

Nr kierunkowy

04

Kod pocztowy

4040

Plan
Położenie na mapie prowincji Liège
Mapa konturowa prowincji Liège, u góry znajduje się punkt z opisem „Herstal”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Herstal”
Ziemia50°40′N 5°38′E/50,666667 5,633333
Strona internetowa

Herstal (waloński Hesta) miasto w Belgii, w prowincji Liège, położone nad rzeką Mozą. Herstal znajduje się w zespole miejskim Liège, który liczy około 600 tysięcy mieszkańców. W mieście znajduje się fabryka broni Fabrique Nationale de Herstal.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasy merowińskie i karolińskie[edytuj | edytuj kod]

Bliskość rzeki Mozy i obfitość zasobów przyciągnęła osadników już w V wieku przez Chrystusem. Pod koniec ery rzymskiej i na początku panowania Merowingów wioska stała się ufortyfikowanym bastionem, znanym jako Héristal. Główna droga łącząca Tongeren z Akwizgranem przekraczała Mozę w miejscu, gdzie promy przewoziły podróżnych do Jupille.

W VII wieku Héristal dało imię twórcy dynastii Karolingów. Pepin z Herstalu, majordom Austrazji i Neustrii za panowania merowińskiego króla Teuderyka III, prawdopodobnie wybrał to miejsce na swoją rezydencję z powodu bliskości dużych miast takich jak Tongeren, Maastricht i Liège. Pepin był ojcem Karola Młota, zwycięzcy bitwy pod Poitiers, który zatrzymał napływ Arabów i islamu do Europy północno-zachodniej, zyskując sobie przydomek Martellus (“młot”). Karol był dziadkiem Karola Wielkiego, który prawdopodobnie także urodził się w Herstal i gdzie mieszkał przez przynajmniej piętnaście lat. Karol Wielki przeniósł stolicę do Akwizgranu, tym samym kładąc kres średniowiecznej świetności Herstal jako stolicy imperium.

Posąg Karola Wielkiego w Liège, Louis Jéhotte, 1867

Od późnego średniowiecza do czasów obecnych[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało przyłączone do księstwa Niższej Lotaryngii, która stała się częścią księstwa Brabancji pod koniec XII wieku. Pomimo bliskości Liège tereny wokół Herstal nie były częścią diecezji Liège aż do 1740 roku, kiedy to książę-biskup Georges-Louis de Berghes kupił miasto od Fryderyka II. Od tego czasu miasto było znane dzięki rzemieślnictwu: ceramice, kowalstwu i zegarmistrzostwu.

W XIX wieku Herstal zostało miastem węgla i stali. Miało szansę stać się sławne dzięki utworzeniu fabryki broni, Fabrique Nationale de Herstal w roku 1889. Kilku producentów motocykli także wiązało nadzieje z Herstal. 7 sierpnia 1914 roku, na początku I wojny światowej niemiecka armia rozstrzelała 27 cywilów i zniszczyła 10 domów w Herstal.

Grawerowana broń wyprodukowana w Herstal

Po II wojnie światowej przemysł ciężki upadł, co przyczyniło się do wzrostu bezrobocia w regionie. Obecnie gospodarka Herstal obudowuje się. Ulokowało się tam ponad 200 firm, w tym Techspace, produkujący precyzyjne części do rakiety Ariane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum, znajdujące się w budynku z 1664 roku, typowego dla tego regionu, prezentuje różne artefakty z czasów prehistorycznych i rzymskich, frankońskie groby i wystawy dotyczące historii Pepinidów. Muzeum posiada także kolekcję miejscowych produktów.
  • Wieże Pepina (“Tour Pépin”) jest częścią murów pałacu Karola Wielkiego.

Sławni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017. [dostęp 2017-01-01]. (fr.).