Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej
Dewiza: przez Niepokalaną
Pełna nazwa Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej
Skrót zakonny CFSMI
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel o. Mieczysław Maria Mirochna
Data założenia 8 grudnia 1949
Data zatwierdzenia 15 grudnia 1950
Strona internetowa

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej (Congregatio Franciscalium Sororum Militiae Immaculatae), CFSMI – żeńskie zgromadzenie zakonne założone 8 grudnia 1949 w Japonii z inicjatywy franciszkanina konwentualnego o. Mieczysława Marii Mirochny, następcy św. o. Maksymiliana Marii Kolbego w "japońskim Niepokalanowie" w Nagasaki. Duchowym ojcem zgromadzenia jest św. Maksymilian Kolbe. Zgromadzenie zostało zatwierdzenie na prawach papieskich 15 grudnia 1950[1].

Ideą przewodnią Zgromadzenia według pragnień i zamierzeń św. Maksymiliana Marii Kolbego jest troska o nawrócenie i uświęcenie dusz przez Niepokalaną. Charyzmatem Zgromadzenia jest całkowite i bezwarunkowe oddanie się Niepokalanej jako rzecz, własność i narzędzie[2].

Siostry żyją we wspólnocie, której wewnętrznym hasłem jest zawołanie: "przez Maryję". Rozpoczynając każdy dzień, siostry ponawiają wspólnie akt oddania się Niepokalanej, by potem w ciągu całego dnia żyć i pracować jako Jej własność oraz naśladować Ją, zwłaszcza w miłowaniu i oddaniu się Jezusowi. Ta osobista więź z Niepokalaną, jednoczenie się z Nią dzień po dniu, coraz głębiej i coraz doskonalej stanowi istotę rozwoju każdego powołania oraz całej wspólnoty[3].

17 września 1988 nastąpiło erygowanie pierwszego klasztoru zgromadzenia na terenie Polski, w Strachocinie[4].

Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej mają 11 klasztorów i 100 sióstr w Japonii, 5 klasztorów w Polsce, w których jest 40 sióstr, klasztor w Korei Południowej oraz kandydatki do zakonu w Wietnamie[5].

Dom generalny (Klasztor Franciszkanek w Konagai) (Japonia).

Matka generalna - s. Kalista Nishimura

Placówki w Polsce: Strachocina, Niepokalanów, Kosina, Przemyśl, Zielona Góra[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Rycerstwo Niepokalanej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]