Frazeologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Frazeologia – określenie mające trzy znaczenia:

  1. dział językoznawstwa, a dokładnie leksykologii, zajmujący się analizą utrwalonych w danym języku połączeń wyrazowych;
  2. zasób charakterystycznych dla danego języka połączeń wielowyrazowych, zwanych związkami frazeologicznymi lub krótko frazeologizmami;
  3. specyficzny sposób wyrażania myśli, właściwy dla pewnej osoby lub wyodrębnionego środowiska (np. frazeologia dziennikarska, frazeologia ekonomiczna)[1].

Termin „frazeologia” pojawił się po raz pierwszy w nazwie grecko-łacińskiego słownika autorstwa Michaela Neandra (1558). Określenie to zaczęło się wówczas stopniowo zadomawiać w piśmiennictwie leksykograficznym, konkurując z pojęciem idiomatyki. Od początku określano nim słowa i zwroty typowe dla pewnego języka, które sprawiały trudności przy tłumaczeniu. Zakres pojęciowy frazeologii i jej relacja względem pojęć pokrewnych były różnie ujmowane na przestrzeni wieków i zmieniały się w toku rozwoju językoznawstwa[2].

Potocznie frazeologią nazywane są piękne słowa bez pokrycia[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mlacek 1984 ↓, s. 9–10.
  2. Mlacek 1984 ↓, s. 9.
  3. Władysław Kopaliński, fraza; frazeologia, [w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [online], slownik-online.pl [dostęp 2014-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]