Fundacja DKMS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy fundacji . Zobacz też: Dynamic Kernel Module Support (DKMS).
Fundacja DKMS Polska
Data założenia 28 listopada 2008
Adres ul. Altowa 6 lok. 9
02-386 Warszawa
Status OPP tak
KRS 0000318602
NIP 522-290-86-59
Strona internetowa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Fundacja DKMS Polska
Fundacja DKMS Polska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja DKMS Polska
Fundacja DKMS Polska
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Fundacja DKMS Polska
Fundacja DKMS Polska
Ziemia 52°12′02,0″N 20°57′44,2″E/52,200556 20,962278

Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - fundacja, niezależna organizacja non-profit, założona 28 listopada 2008, zajmująca się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. Nazwa pochodzi od zarejestrowanej w Niemczech Deutsche Knochenmarkspenderdatei - Niemieckiej Bazy Dawców Szpiku, która jest jej fundatorem i instytucją wspierającą, tzw. firma matka[1][2]

Cele fundacji[edytuj kod]

Statutowym celem fundacji jest działalność na rzecz ochrony zdrowia. Prowadzona jest na rzecz chorych na białaczkę oraz inne schorzenia, które kwalifikują do przeszczepu szpiku kostnego lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej.

Działalność fundacji[edytuj kod]

Fundacja została zarejestrowana w Polsce w 2008 roku, działa od 25 lutego 2009. Jej fundatorem jest działająca od 1991 roku DKMS Niemcy gmBh. DKMS Polska zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem, badaniem i opieką nad potencjalnymi dawcami komórek macierzystych i szpiku. Prowadzona jest baza dawców, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 750 000 potencjalnych dawców (stan na 30 września 2015)[3]. Od początku działalności fundacji 2340 (stan na 30 września 2015) osób zarejestrowanych w polskiej bazie oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik ratując życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i za granicą[3]. Fundacja zajmuje się także współpracą z innymi ośrodkami, wymianą danych z innymi ośrodkami wyszukującymi dawców, szukaniem odpowiednich dawców dla pacjentów.

Fundacja organizuje Dni Dawcy Szpiku w różnych miastach, mające na celu szerzenie wiedzy na temat dawstwa szpiku oraz rejestrację potencjalnych dawców. Jako jedyna w Polsce baza dawców szpiku daje możliwość rejestracji droga internetową - rejestracji można dokonać praktycznie nie wychodząc z domu. Wysyłane są zestawy rejestracyjne wraz z pałeczkami, którymi potencjalny dawca sam pobiera materiał genetyczny potrzebny do badania - ślinę z policzka.

Nagrody[edytuj kod]

  • Wyróżnienie w konkursie Sukces Roku 2012- Liderzy Medycyny w kategorii Lider Roku 2012 w Ochronie Zdrowia- Działalność Charytatywna[4]
  • Nagroda internautów w konkursie Kampanie Społeczne 2011 za kampanię "Zostań Dawcą" zrealizowaną przy współpracy z Fundacją TVN "Nie Jesteś Sam"[5]

Współpraca[edytuj kod]

Poza DKMS Niemcy gmBh , fundacja współpracuje także z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją "Dobrze Że Jesteś", serwisem "Pomagam.info" Puckim Hospicjum Domowym pw. Św. Ojca Pio, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów oraz firmą Coty.

W dniu 11 sierpnia 2011 roku, logo Fundacji DKMS, pojawiło się na koszulkach klubu sportowego Stilonu Gorzów.

Organy fundacji[edytuj kod]

  • Prezes - Ewa Magnucka-Bowkiewicz
  • Wiceprezes - Stephan Schumacher
  • Rada Nadzorcza – prof. Aleksander Skotnicki, prof. Jacek Wachowiak, Benedict Abel, Sandra Bothur

Kontrowersje[edytuj kod]

DKMS Polska był krytykowany za podnoszenie kosztów wykonywanych pobrań od dawców. Fundacji zarzucano, że nie korzysta z punktów pobrań mieszczących się w polskich klinikach, tylko wysyła dawców z Polski do Niemiec celem odbycia procedury, co zwiększało koszty ponoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia[6].

W Hiszpanii również krytykowano zawyżanie kosztów przez hiszpański oddział fundacji. DKMS wyceniał procedury na kwotę ok. 14500 Euro, co stanowiło o 6000 Euro więcej niż działająca Fundación Carreras[7]. W styczniu 2012 hiszpańskie ministerstwo zdrowia zabroniło dalszej działalności DKMS, polegającej na pozyskiwaniu dawców, ponieważ nie posiada wymaganych pozwoleń na działalność w tym kraju. Fundacja prowadzi jednak dalej werbunek, co tłumaczy swobodą gwarantowaną jej przez prawo hiszpańskie i europejskie[8][9].

Posłanka Izabela Kloc w Interpelacji nr 14632 z dnia 8 lutego 2010 r do ministra zdrowia, stwierdza iż nazwa DKMS Polska jest jedynie chwytem marketingowym, mającym umożliwić wykorzystywanie przez niemiecką prywatną firmę dobrej woli polskich obywateli, którzy kierując się pobudkami patriotycznymi i chęcią wsparcia polskich rejestrów dawców, zgłaszają się na ochotnika do tego rejestru w przekonaniu, że jest to rejestr polski, podczas gdy w rzeczywistości ich dane są umieszczane w filii niemieckiego rejestru dawców DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei)[10].

Na polskojęzycznej stronie internetowej fundacji znajduje się wpis sugerujący, żeby to sam potencjalny dawca pokrywał częściowo, a nawet całkowicie koszty (ok. 250 zł) rejestracji, oraz badania cech zgodności tkankowej[11].

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

Przypisy