
Fundacja DKMS
|
||
Państwo | ![]() |
|
Siedziba | Warszawa | |
Data założenia | 28 listopada 2008 | |
Rodzaj stowarzyszenia | OPP | |
Nr KRS | 0000318602 | |
![]() |
||
Strona internetowa |
Fundacja DKMS Polska – fundacja, niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego.
Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego[potrzebny przypis]. DKMS został założony w 1991 roku z inicjatywy dr Petera Harfa w oparciu o historię jego cierpiącej na białaczkę żony Mechtild Harf, dla której jedyną szansą było przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy[potrzebny przypis]. Od tego czasu, chcąc zwiększyć szanse na znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra dawców: w Niemczech (1991), w USA (2004), w Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (2013)[potrzebny przypis]. Łącznie we wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 6 mln potencjalnych dawców[potrzebny przypis].
Spis treści
Cele fundacji[edytuj | edytuj kod]
Statutowym celem fundacji jest działalność na rzecz ochrony zdrowia. Jest on realizowany poprzez następujące działania[potrzebny przypis][1]:[2]
- Edukacja społeczna w zakresie dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych;
- Rejestracja potencjalnych dawców szpiku wraz z oznaczeniem HLA i wprowadzeniem ich do rejestru;
- Badania i opieka nad potencjalnymi dawcami krwiotwórczych komórek macierzystych oraz opieka nad dawcami szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych;
- Zarządzanie Ośrodkiem Dawców Szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej;
- Pozyskiwanie środków finansowych na rozbudowę i zarządzanie Ośrodkiem Dawców Szpiku;
- Współpraca z innymi ośrodkami Dawców Szpiku, ośrodkami transplantacyjnymi i rejestrem Dawców szpiku i krwi pępowinowej na terenie Polski i poza jej granicami;
- Badania i wspieranie badań w zakresie poszukiwania i dopasowywania niespokrewnionych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych;
- Badanie potrzeb osób chorych na białaczkę i inne schorzenia oraz ich rodzin i lekarzy;
- Współpraca oraz wspieranie innych organizacji pozarządowych oraz instytucji działających w podobnym do Fundacji obszarze;
- Prowadzenie typowania potwierdzającego i badań medycznych u potencjalnych dawców - confirmatory typing (CT);
- Koordynowanie pobrania szpiku i komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych we współpracy z doświadczonymi ośrodkami pobierającymi komórki - work-up (WU);
- Obserwacja medyczna dawców po pobraniu komórek - follow-up (FU).
Działalność fundacji[edytuj | edytuj kod]
Fundacja została zarejestrowana w Polsce w 2008 roku, działa od 25 lutego 2009[potrzebny przypis][3]. W 2013 roku Fundacja przekazała dane swoich zarejestrowanych dawców Centralnemu Rejestrowi Niespokrewnionych Dawców Szpiku - Poltransplant[potrzebny przypis][4]. Dzięki temu polski rejestr został trzecim rejestrem w Europie pod względem liczebności zarejestrowanych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 milion[5][6] (stan na 30 kwietnia 2016 r.) dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 921 000 potencjalnych dawców (stan na 30 czerwca 2016 r.)[7]. Od początku działalności fundacji DKMS w Polsce ponad 3 000 (stan na 30 czerwca 2016 r.)[8]osób zarejestrowanych w polskiej bazie oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi lub szpiku, ratując życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i za granicą[7].
Fundacja organizuje Dni Dawcy Szpiku w różnych miastach, mające na celu szerzenie wiedzy na temat dawstwa szpiku oraz rejestrację potencjalnych dawców[potrzebny przypis]. Jako jedyna w Polsce baza dawców szpiku daje możliwość rejestracji drogą internetową – rejestracji można dokonać nie wychodząc z domu[potrzebny przypis][9]. Wysyłane są zestawy rejestracyjne wraz z pałeczkami, którymi potencjalny dawca sam pobiera materiał genetyczny potrzebny do badania – wymaz z wewnętrznej strony policzka.
Fundacja DKMS jest inicjatorem Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi (ang. World Blood Cancer Day)[10], który obchodzony jest na całym świecie 28 maja[potrzebny przypis][11]. Motto tego dnia to zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi.
Nagrody[edytuj | edytuj kod]
- Wyróżnienie w konkursie Sukces Roku 2012 – Liderzy Medycyny w kategorii Lider Roku 2012 w Ochronie Zdrowia- Działalność Charytatywna[12];
- Nagroda internautów w konkursie Kampanie Społeczne 2011 za kampanię Zostań Dawcą zrealizowaną przy współpracy z Fundacją TVN Nie jesteś sam[13].
Współpraca[edytuj | edytuj kod]
Poza DKMS Niemcy gmBh, fundacja współpracuje także z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją „Dobrze że jesteś”, serwisem Pomagam.info, Puckim Hospicjum Domowym św. Ojca Pio, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów oraz firmą Coty[potrzebny przypis][14].
W dniu 11 sierpnia 2011 roku, logo Fundacji DKMS pojawiło się na koszulkach klubu sportowego Stilon Gorzów[potrzebny przypis].
Organy fundacji[edytuj | edytuj kod]
- Prezes - Ewa Magnucka-Bowkiewicz
- Wiceprezes - Stephan Schumacher
- Rada Nadzorcza – prof. Aleksander Skotnicki, prof. Jacek Wachowiak, Benedict Abel, Sandra Bothur
Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]
DKMS Polska był krytykowany za podnoszenie kosztów wykonywanych pobrań od dawców. Fundacji zarzucano, że nie korzysta z punktów pobrań mieszczących się w polskich klinikach, tylko wysyła dawców z Polski do Niemiec celem odbycia procedury, co zwiększało koszty ponoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia[15].
W Hiszpanii również krytykowano zawyżanie kosztów przez hiszpański oddział fundacji. DKMS wyceniał procedury na kwotę ok. 14500 euro, czyli o 6000 euro drożej, niż działająca w tym kraju Fundación Carreras[16]. W styczniu 2012 hiszpańskie ministerstwo zdrowia zabroniło dalszej działalności DKMS, polegającej na pozyskiwaniu dawców, ponieważ nie posiada wymaganych pozwoleń na działalność w tym kraju. Fundacja prowadzi jednak dalej werbunek, co tłumaczy swobodą gwarantowaną jej przez prawo hiszpańskie i europejskie[17][18].
Posłanka Izabela Kloc w interpelacji do ministra zdrowia nr 14632 z dnia 8 lutego 2010 stwierdziła, iż nazwa DKMS Polska jest jedynie chwytem marketingowym mającym umożliwić wykorzystywanie przez niemiecką prywatną firmę dobrej woli polskich obywateli, którzy kierując się pobudkami patriotycznymi i chęcią wsparcia polskich rejestrów dawców, zgłaszają się na ochotnika do tego rejestru w przekonaniu, że jest to rejestr polski, podczas gdy w rzeczywistości ich dane są umieszczane w filii niemieckiego rejestru dawców DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei)[19].
Na polskojęzycznej stronie internetowej fundacji znajduje się wpis sugerujący, żeby to sam potencjalny dawca pokrywał częściowo, a nawet całkowicie koszty (ok. 250 zł) rejestracji, oraz badania cech zgodności tkankowej[20].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ O Fundacji DKMS, www.dkms.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ Nowotwory krwi: dawcy poszukiwani [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ Fundacja Dkms NIP 5222908659 KRS 0000318602 REGON 141667781 | Krs-Pobierz, krs-pobierz.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ m, Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, www.poltransplant.org.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej - Strona Główna, www.szpik.info [dostęp 2016-07-22] .
- ↑ W Polsce zarejestrowanych jest już ponad milion niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku kostnego. Tylko 1 proc. z nich zostanie dawcami - Zdrowie - Newseria Biznes, www.biznes.newseria.pl [dostęp 2016-07-22] .
- ↑ a b Pokonajmy Nowotwory Krwi | Fundacja DKMS, www.dkms.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
- ↑ Fundacja DKMS, naTemat.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ Zostań Dawcą, www.dkms.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Fakty, mity i szanse na zdrowie [dostęp 2016-07-22] .
- ↑ World Blood Cancer Day, World Blood Cancer Day [dostęp 2016-08-16] (pol.).
- ↑ Sukces Roku 2012. www.termedia.pl. [dostęp 2015-10-08].
- ↑ Kampanie Społeczne Roku 2011 - rozstrzygnięcie konkursu. www.kampaniespoleczne.pl. [dostęp 2015-10-08].
- ↑ Partnerzy, www.dkms.pl [dostęp 2016-08-16] .
- ↑ TVP odpiera zarzuty Adama Darskiego odnośnie krytyki DKMS Polska.
- ↑ El País vom 18 stycznia 2012
- ↑ Hiszpania wzbrania DKMS w www.aerztezeitung.de vom 18. stycznia 2012
- ↑ DKMS sprzeciwia się, jakoby pozyskiwał dawców nielegalnie w www.tagblatt.de od 19 stycznia 2012
- ↑ Interpelacja nr 14632 do ministra zdrowia w sprawie pozyskiwania poza granicami Polski komórek krwiotwórczych od polskiego dawcy rekrutowanego przez rejestr DKMS Polska dla polskiego biorcy.
- ↑ Wsparcie finansowe.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalna strona fundacji
- Oficjalna strona DKMS Deutsche Knochenmarkspenderdatei gemeinnützige Gesellschaft mbH