Fundacja Kopernikowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Kopernikowska
Copernicus Foundation
Ilustracja
Siedziba Fundacji Kopernikowskiej przy Lawrence Avenue.
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba 5216 W. Lawrence Ave Chicago
Data założenia 1971
Rodzaj stowarzyszenia fundacja
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Kopernikowska (ang. Copernicus Foundation) – niedochodowa organizacja polonijna z siedzibą w dzielnicy Jefferson Park w Chicago w stanie Illinois.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja została założona w lipcu 1971 roku przez mieszkających w Chicago Polaków, których poproszono o zebranie funduszy na budowę pomnika polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Miasto Chicago zaproponowało ustawienie go przed Planetarium Adlera. Po odsłonięciu pomnika w 500. rocznicę narodzin Kopernika w 1973 roku założyciele fundacji postanowili przeznaczyć pieniądze, które nie zostały wykorzystane na zakup siedziby dla centrum kulturalnego i społecznego chicagowskiej Polonii[1].

Po długich poszukiwaniach właściwego budynku w Chicago w 1979 roku wybrano stare kino o nazwie "Gateway Theatre" w pobliżu skrzyżowania ulic Milwaukee i Lawrence. Ponieważ Gateway Theatre był pierwszym w Chicago kinem przeznaczonym wyłącznie dla filmów dźwiękowych, Fundacja zdecydowała się zachować oryginalną salę kinową, rozbudowując jednocześnie zaplecze. W pierwszym etapie remontu, który ukończono w 1981 roku podzielono oryginalny 40-metrowy hol wejściowy tworząc na trzech piętrach biura, sale konferencyjnych i sale do zajęć. Narodziło się Centrum Kopernika. W 1985 roku wzniesiono na froncie budowli "Wieżę Solidarności" zwieńczoną barokowym hełmem, będącym repliką hełmu wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Wieża jest wyraźnie widoczna z przebiegającej nieopodal autostrady Kennedy'ego[1]. W 2011 roku zbudowano dodatkową salę Annex, która jest siedzibą kilku lokalnych izb handlowych i organizacji polskich. pełni ona również rolę sali konferencyjnej i jest wynajmowana na organizację wesel[1].

Członkiem fundacji można zostać po zapisaniu się i uiszczeniu rocznej lub dożywotniej opłaty[2].

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Budynek Gateway Theatre w 1930 roku zaprojektował Mason Rapp z firmy Rapp & Rapp. W 1979 roku został on zakupiony przez fundację. Do 1985 roku nosił on dawną nazwę, którą zmieniono w latach 1985–1997 na Teatr Kopernika. W 1997 roku teatrowi nadano imię Mitchella P. Kobelinskiego, głównego założyciela Copernicus Center, wspierającego jego remont i modernizację[3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Fundacja organizuje i finansuje:

 • Doroczny polonijny festiwal "Taste of Polonia"[1]. Festiwal jest organizowany w Jefferson Park od 1980 roku[4]. Towarzyszą mu występy na czterech scenach, prezentacje nie tylko kuchni polskiej wydarzenia kulturalne, imprezy taneczne, zajęcia dla dzieci oraz kasyno. Dochody z festiwalu wspierają Fundację Kopernikowską[5].
 • Nagroda Kopernikowska
 • Festiwal filmów kina niemego
 • Polskojęzyczne przedstawienia teatralne
 • Teatr dziecięcy
 • Festiwal Filmu Polskiego

Siedziba Fundacji Kopernikowskiej jest również miejscem zebrań wielorakich polonijnych i amerykańskich organizacji jak np. Izby Handlowej Jefferson Park, CAPS (organizacji policji chicagowskiej), DAC (lokalnej rady doradczej), konkursów tanecznych i innych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d O Nas - Copernicus Center - Chicago, Copernicus Center [dostęp 2021-01-12] (ang.).
 2. Membership of the Copernicus Foundation in Chicago, Copernicus Center [dostęp 2021-01-12] (ang.).
 3. Theater History. Mitchell P. Kobelinski Theater, Copernicus Center [dostęp 2021-01-12] (ang.).
 4. Nasza Unia na festiwalu Taste of Polonia, pl.psfcu.com [dostęp 2021-01-12].
 5. Marleen Kasbee, Media - Taste of Polonia Festival - Chicago Music Fest - Pictures & Video, Taste of Polonia Festival - Chicago Music Fest [dostęp 2021-01-12] (ang.).