Góra Czcibora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Czcibora
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Położenie Pojezierze Myśliborskie
Pasmo Wzgórza Krzymowskie
Wysokość 54,5 m n.p.m.
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gryfińskiego
Góra Czcibora
Góra Czcibora
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góra Czcibora
Góra Czcibora
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Góra Czcibora
Góra Czcibora
Ziemia52°51′17,8″N 14°09′27,2″E/52,854944 14,157556

Góra Czciborawzniesienie morenowe w pasie Wzgórz Krzymowskich o wysokości 54,5 metra n.p.m. Na szczyt prowadzą 270-stopniowe, kamienne schody. Góra Czcibora znajduje się w odległości około 4 kilometrów od Cedyni.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od imienia Czcibora, brata Mieszka I, który w bitwie pod Cedynią dowodził jedną trzecią wojsk. Według Kroniki Thietmara natarł on na wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona ze wzgórza niedaleko grodu Cidini, który utożsamiany jest z dzisiejszą Cedynią, tym samym doprowadzając do zwycięstwa w całej bitwie. Nazwane tak po odkryciu przez archeologa Władysława Filipowiaka w jej pobliżu palenisk datowanych na lata 920–970, mogących służyć wojom Czcibora.

Pomnik, tablice i mozaika[edytuj | edytuj kod]

W tysięczną rocznicę bitwy (1972) wzniesienie zostało zwieńczone 15-metrowym „Pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą” przedstawiającym stylizowanego orła wzbijającego się do lotu autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka. Przy schodach prowadzących do pomnika znajdują się tablice z napisami w języku polskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim. Charakterystyczna dla tego miejsca jest również mozaika u podnóża wzniesienia, wykonana w tym samym roku, autorstwa Jerzego Chmielewskiego i Kazimierza Błonki, przedstawiająca wyobrażenie bitwy pod Cedynią.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]