Góry Hostyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry Hostyńskie
Ilustracja
Zachodni skraj Gór Hostyńskich z Holešova
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Karpaty Słowacko-Morawskie
Mezoregion Góry Hostyńsko-Wsetyńskie
Mikroregion(y) Góry Hostyńskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Czechy:
kraj zliński

Góry Hostyńskie (513.43*; cz. Hostýnské vrchy) – pasmo górskie w łańcuchu Karpat Słowacko-Morawskich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Leżą w północnych Morawach na terenie Czech.

Góry Hostyńskie stanowią zachodnią część mezoregionu Gór Hostyńsko-Wsetyńskich – wschodnią stanowią Góry Wsetyńskie, od których dzieli je dolina Górnej Beczwy. Na północy pasmo graniczy z Pogórzem Morawsko-Śląskim, na południu poprzez Bruzdę Frysztacką – z Górami Wizowickimi, na zachodzie na niewielkim odcinku opada w Obniżenie Górnomorawskie. Najwyższe szczyty – Kelčský Javorník, 864 m n.p.m., Hostýn, 735 m n.p.m. Inne większe wzniesienia to Čerňava (844 m), Hrad (612 m), Skalka (481 m), Kozinec (479 m), Bedlina (455 m) i Chlum (418 m). W górach znajduje się jaskinia Smrdutá.

Pasmo jest zbudowane z fliszu karpackiego, głównie z piaskowców, iłowców i zlepieńców. Południowa część pasma składa się z wąskich, skałkowych grzbietów rozdzielonych głęboko wciętymi dolinami rzek. Najwyższa i najbardziej górska z charakteru jest część północno-zachodnia, w której leżą najwyższe szczyty. Obie części dzieli przełęcz Tesák (688 m n.p.m.).

Góry Hostyńskie są w znacznej części porośnięte lasem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Wrzosek: Czechosłowacja. W: Antoni Wrzosek (red.) Geografia Powszechna. T. III. Europa (bez ZSRR). Warszawa: PWN, 1965
  • Henryk Górski, Wanda Jędrzejewska (red.) Atlas geograficzny, wyd. XIV. Warszawa: PPWK, 1979. ​ISBN 83-7000-011-8​.
  • Krystyna Jawecka (red.) Mapa przeglądowa Europy. Czechosłowacja. Skala 1:1 000 000. Warszawa-Wrocław: PPWK, 1983.
  • Jerzy Kondracki: Karpaty. wydanie drugie poprawione. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1989. ​ISBN 83-02-04067-3​.