Głos Silnej Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głos Silnej Polski
Skrót

GSP

Lider

Leszek Sykulski, Krzysztof Tołwiński

Data założenia

25 marca 2024

Adres siedziby

ul. Urbanistów 8/77,
02-397 Warszawa

Partie
członkowskie

Bezpieczna Polska, Front

Ideologia polityczna

twardy eurosceptycyzm, antyatlantyzm

Strona internetowa

Głos Silnej Polskikomitet wyborczy wyborców powołany na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024. Utworzyły go środowiska partii Bezpieczna Polska i Front oraz współpracujący od 2023 z BP ruch Wataha Głosu Obywatelskiego[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Komitet powstał w środowisku byłych polityków Konfederacji Wolność i Niepodległość niezadowolonych z wizji polityki zagranicznej postulowanej przez tę formację (Bezpieczną Polskę założyli w 2023 byli działacze Konfederacji Korony Polskiej, a Front w 2022 środowisko będącej do 2021 częścią Konfederacji WiN nieformalnej Konfederacji Rolniczo-Konsumenckiej). Liderami zostali przewodniczący partii wchodzących w skład komitetu: geopolityk i historyk Leszek Sykulski (BP) oraz działacz rolniczy (były poseł i wiceminister skarbu państwa) Krzysztof Tołwiński (Front). Komitet został zgłoszony do PKW 25 marca 2024. Pełnomocnikiem wyborczym został Julian Maliński z Frontu (jednocześnie wówczas kandydat Normalnego Kraju do sejmiku mazowieckiego), a finansowym sekretarz BP Piotr Panasiuk. Wśród pełnomocników okręgowych znalazł się także m.in. były poseł Wacław Klukowski (związany z Frontem). Komitet wyborczy zdołał zarejestrować listę wyborczą w okręgu mazowieckim (niestołecznym), którą otworzył Andrzej Poneta. Znalazły się na niej jedynie osoby bezpartyjne[2][1].

Program[edytuj | edytuj kod]

Komitet postuluje normalizację stosunków z Białorusią oraz Rosją, a także poprawę stosunków handlowych z tymi państwami oraz z Chinami. Domaga się także wyjścia Polski z Unii Europejskiej oraz dołączenia do krajów grupy BRICS[3]. Komitet sprzeciwia się pomocy Ukrainie w wojnie toczonej z Rosją. Promuje hasła „Stop ukrainizacji Polski” oraz „Stop amerykanizacji Polski”. Ponadto komitet popiera zachowanie złotego jako waluty Polski oraz krytykuje Światową Organizację Zdrowia i sprzeciwia się tzw. „segregacji sanitarnej”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]