Gabriela Rodríguez de Bukele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gabriela Rodríguez de Bukele
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1985
San Salvador, Salwador
Pierwsza dama Salwadoru
Okres od 1 czerwca 2019
Małżonek Nayib Bukele
Poprzedniczka Margarita Villalta de Sánchez

Gabriela Rodríguez de Bukele (ur. 31 marca 1985 w San Salvador) – salwadorska psycholog prenatalna, pedagog i tancerka baletowa nikaraguańskiego pochodzenia, założycielka pierwszego centrum edukacyjnego specjalizującego się w edukacji prenatalnej w Salwadorze, pierwsza dama Salwadoru od 2019, żona prezydenta Nayiba Bukele.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 31 marca 1985 w San Salvador w Salwadorze. Była najmłodszą spośród czterech córek José Roberto Rodrígueza Trabanino i Nikaraguanki Areny Perezalonso de Rodríguez[1].

Od 2004 była w związku z Nayibem Bukele[2]. Pobrali się w grudniu 2014, kiedy Bukele sprawował urząd burmistrza Nuevo Cuscatlán[1].

Ukończyła studia na wydziale psychologii prenatalnej i pedagogii. Pracowała jako tancerka baletowa w firmie Fundación Ballet de El Salvador. Założyła pierwsze centrum edukacji prenatalnej w Salwadorze i była jego dyrektorką. Była też regionalnym przedstawicielem w Stowarzyszeniu Psychologii Prenatalnej i Perinatalnej oraz Zdrowia (APPPAH)[1].

Po tym jak z mężem przeprowadziła się do San Salvador, podjęła się utworzenia Stołecznego Sekretariatu Kultury i Baletu. Gdy jej mąż 1 maja 2015 został burmistrzem miasta, pracowała nad przywróceniem Ośrodków Rozwoju Dziecka (CDI) na rynkach miejskich. Nadzorowała wdrożenie programu edukacyjnego i kontroli żywieniowej[1].

3 lutego 2019 jej mąż Nayib Bukele wygrał wybory na prezydenta Salwadoru w pierwszej turze. W związku z tym, 1 czerwca Gabriela Rodríguez de Bukele została pierwszą damą republiki. Była zaangażowana w prace nowego rządu związane z opieką społeczną i kierowała programami społecznymi[1]. 15 sierpnia urodziła swoje pierwsze dziecko, córkę o imieniu Layla[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Primera Dama, Presidencia de la República de El Salvador [zarchiwizowane z adresu 2020-03-14] (ang.).
  2. Europa Press, ¿Quién es Gabriela Rodríguez de Bukele, la nueva primera dama de El Salvador?, www.notimerica.com, 4 lutego 2019 [dostęp 2020-04-14].
  3. Edgar Quiñonez, Nace Layla hija del Presidente Nayib Bukele, República.gt, 16 sierpnia 2019 [dostęp 2020-04-14] (hiszp.).