Gabriele Stauner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gabriele Stauner
Stauner, Gabriele-1588.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1948
Wolfratshausen
Przynależność polityczna CSU

Gabriele Stauner (ur. 22 kwietnia 1948 w Wolfratshausen) – niemiecka i polityk, działaczka związkowa, posłanka do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji z ramienia bawarskiej CSU.

Życiorys[edytuj]

Studiowała slawistykę i nauki prawne na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Zdała państwowe egzaminy prawnicze I i II stopnia, uzyskała uprawnienia tłumacza, a także stopień doktora nauk prawnych.

Od 1979 była urzędniczką w bawarskim Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych. W 1987 podjęła pracę w dyplomacji, uzyskując zatrudnienie w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Federalnej Niemiec przy ONZ. W 1994 powróciła do pracy w administracji rządu regionalnego. W 1996 została radną powiatu Bad Tölz-Wolfratshausen.

W 1999 z listy Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii po raz pierwszy uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. Nie odnowiła go w wyborach w 2004, jednak powróciła do PE w 2006, obsadzając wakujące miejsce (zastąpiła Joachima Wuermelinga). Była m.in. członkinią grupy chadeckiej, Komisji Kontroli Budżetowej i Komisji Prawnej[1]. W PE zasiadała do 2009, nie uzyskała wówczas reelekcji, jednak mandat eurodeputowanej VII kadencji objęła w 2013.

Zaangażowana w działalność związku zawodowego CSA (Arbeitnehmer-Union), działającego przy CSU. W 2008 została przewodniczącą tej organizacji.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]