Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christlich-Soziale Union in Bayern
Ilustracja
Państwo  Niemcy
Lider Markus Söder
Data założenia 1945
Adres siedziby Nymphenburger Str. 64
D-80335 Monachium
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm, regionalizm, chrześcijańska demokracja
Liczba członków 150 585 (kwiecień 2012)
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Chadecka
Grupa w Parlamencie
Europejskim
Europejska Partia Ludowa
Barwy niebieski
Obecni posłowie
46/709
Strona internetowa

{{Partia polityczna infobox}} Nieznane pola: "partia".

Niemcy
Coat of Arms of Germany.svg
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Niemiec
Portal Niemcy

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii (niem. CSUChristlich-Soziale Union in Bayern e.V. i) – niemiecka centroprawicowa chadecka partia polityczna działająca tylko w Bawarii.

CSU została założona w 1945 r.[1] Jest uważana za kontynuatorkę Bawarskiej Partii Ludowej. CSU od początku ściśle współpracuje z bliźniaczą partią CDU. Na podstawie podpisanej z nią umowy CSU nie rozszerza działalności poza Bawarię, a CDU nie ma swych struktur w tym landzie. Partie tworzą wspólną frakcję parlamentarną (CDU/CSU) i wystawiają wspólnego kandydata na kanclerza. Dotychczas dwóch przywódców CSU kandydowało na kanclerza: w 1980 r. Franz Josef Strauß i w 2002 r. Edmund Stoiber, w obu przypadkach jednak wygrali ich kontrkandydaci z SPD. Od 17 lutego 2012 (po rezygnacji Christiana Wulffa z urzędu prezydenta Niemiec) szef CSU Horst Seehofer był p.o. Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Obowiązki te wykonywał do 18 marca 2012, kiedy to urząd prezydenta Niemiec objął Joachim Gauck.

Unia Chrześcijańsko-Społeczna w porównaniu z CDU jest bardziej przychylna w stosunku do interwencjonizmu państwowego. Członkami CSU, w przeciwieństwie do CDU, są niemal wyłącznie katolicy. CSU z reguły zajmuje też radykalniejsze stanowisko w kwestiach związanych z polityką zagraniczną, np. była przeciwna ratyfikacji układów pomiędzy RFN a ZSRR i Polską z 1970 r., a obecnie zdecydowanie przeciwstawia się przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej w obawie przed zwiększeniem napływu imigrantów. W kwestiach polsko-niemieckich partia poparła w 2009 np. kandydaturę Eriki Steinbach do rady Centrum przeciwko Wypędzeniom[2].

Program[edytuj | edytuj kod]

Partia kształtuje politykę w oparciu o zasady chrześcijańskie i społeczne. Bierze odpowiedzialność za przyszłość Niemiec i Europy, dążąc do silnych, nastawionych społecznie i świadomych Niemiec. Jest konserwatywną partią wolności. W centrum swoich zainteresowań stawia człowieka wraz z jego prawami, wolnościami i dążeniami.
Stawia na silną gospodarkę, sprawiedliwy rynek pracy i społeczny współudział. Partia uważa, że efektywna gospodarka musi być współtworzona przez pracowników i pracodawców. Gospodarcza siła i efektywne państwo społeczne są dla partii tak samo ważne. Wykształcenie, wiedza i kultura są centralnymi obszarami zainteresowań partii, a najlepszą polityką społeczną jest polityka edukacyjna. Wiedza, badania i nowoczesne technologie powinny zapewnić duchową i materialna egzystencję oraz rozwój narodu. Jednym z ważniejszych zadań, które stawia przed sobą partia jest ochrona małżeństwa i rodziny, ponieważ to w rodzinie z pokolenia na pokolenie przekazywane są podstawowe wartości społeczeństwa. Partia popiera także solidarność z osobami niepełnosprawnymi, wymagającymi opieki, chorymi i pokrzywdzonymi społecznie.
Partia postrzega ludzi jako część boskiego dzieła i czyni ich odpowiedzialnymi za zachowanie Ziemi w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Die 1940er (niem.). CSU. [dostęp 2019-11-04].
  2. Bawarska CSU solidarna ze Steinbach, Dziennik.pl, 15 marca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]