Galashiels

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galashiels
Ilustracja
Widok na miasto
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Council area

Scottish Borders

Wysokość

161 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


14 994

Położenie na mapie Scottish Borders
Mapa konturowa Scottish Borders, w centrum znajduje się punkt z opisem „Galashiels”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Galashiels”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Galashiels”
Ziemia55°37′N 2°49′W/55,616667 -2,816667
Strona internetowa

Galashiels (scots Gallae, gael. An Geal Àth) – miasto w południowej Szkocji, w jednostce administracyjnej Scottish Borders (historycznie w Selkirkshire), położone około 28 km od Hawick i 58 km od Edynburga. Znajduje się w dolinie rzeki Gala Water, nad jej ujściem do rzeki Tweed. Historia Galashiels była mocno związana z przemysłem włókienniczym. Ludność miasta według spisu z 2011 roku wyniosła 14 994 mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Galashiels składa się ze słów "shiels", co oznacza "domostwa" i "gala", nazwę rzeki, tak więc nazwę miasta można przetłumaczyć jako "domostwa nad rzeką Gala". Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1124 z okresu panowania króla Dawida I. Galashiels stały się centrum przemysłu włókienniczego. Pierwsze folusze w mieście zaczęły powstawać już w 1585 roku. W 1599 roku Galashiels nadano prawa miejskie. W tym czasie w osadzie żyło od 400 do 450 mieszkańców. W 1825 r. 35 pracowników w mieście zajmowało się produkcją barwników. Problemy związane z transportem wynikające z trudnej sytuacji geograficznej Galashiels oznaczały, że koszty produkcji były znacznie wyższe niż na przykład w południowej Yorkshire, tak więc produkcja w Galashiels koncentrowała się od początku na produkcji wysokiej jakości materiałów. Rozwój przemysłu tekstylnego doprowadził do wzrostu liczby mieszkańców miasta. W 1891 r. miasto liczyło 18 000 mieszkańców. W 1849 roku Galashiels uzyskało połączenie kolejowe na linii Waverley, co przyczyniło się do zmniejszenia kosztów transportu towarów do Edynburga o połowę. W 1969 r. linię kolejową zamknięto co związane było z cięciami na kolei znanymi jako Beeching Axe. Odbudowę linii rozpoczęto w 2012 r. by ukończyć ją we wrześniu 2015 r. Odbudowana linia umożliwia szybki dojazd do Edynburga[2]. Duży wzrost liczby ludności przyniósł zarówno zalety, jak i wady. Powstały nowe szkoły, założono pierwszą bibliotekę, a w 1831 roku powstała Galashiels Gas Company. Z drugiej jednak strony wzrastała przestępczość i następowały zamieszki robotnicze związane z trudnymi warunkami pracy. Cholera pojawiła się trzykrotnie między rokiem 1849 a 1853 ze względu na słabą jakość wody. Lata 1850-1880 to okres najlepszej koniunktury w przemyśle tekstylnym. Podczas pierwszej wojny światowej miasto straciło 635 mężczyzn, wielu z nich było spadkobiercami właścicieli fabryk włókienniczych, więc niektóre firmy musiały zostać przejęte przez osoby z zewnątrz. Przemysł tekstylny dominował w mieście aż do II wojny światowej. Po wojnie podjęto starania o przyciągnięcie nowych gałęzi przemysłu na terenie miasta by zdywersyfikować strukturę zatrudnienia w mieście. W latach sześćdziesiątych kilka firm z branży elektrotechnicznej przeniosło się do Galashiels a miasto stało się centrum administracyjnym regionu.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Położony w centrum ratusz Burgh Chambers, oddano do użytku w 1867 roku, wieżę zegarową dodano w 1920 roku. Przed ratuszem znajduje się obelisk, przypominający o mieszkańcach Galashiels, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Najbardziej znaną z wciąż działających fabryk włókienniczych jest Waverley Mill, gdzie wytwarzany jest szkocki tartan. W zakładzie istnieje również centrum dla zwiedzających i możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu z przewodnikiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]