Gallimard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gallimardfrancuskie wydawnictwo założone w Paryżu przez Gastona Gallimarda. Na jego czele stoi obecnie Antoine Gallimard, a firma jest największym wydawnictwem niezależnym we Francji.

31 maja 1911 roku, Gaston Gallimard stanął na czele wydawnictwa La Nouvelle Revue française (NRF) na prośbę jego twórców: André Gide'a i Jeana Schlumbergera; inauguracja nowej firmy została dokonana przez wydanie książek Gide'a i Paula Claudela, do których dołączyli m.in. Proust, Supervielle, Malraux, Saint-Exupéry.

W 1913 André Gide odrzucił rękopis Marcela Prousta, W poszukiwaniu straconego czasu; po późniejszym sukcesie dzieła (wydanego przez Bernarda Grasseta na koszt autora) Gastonowi Gallimardowi udało się przekonać Prousta do dołączenia do jego autorów w 1917 roku.

W 1919, wydawnictwo Gallimard (pod nazwą Librairie Gallimard) odłączyło się od NRF. W 1921, utworzono komitet redakcyjny decydujący o publikacjach (w którego skład wchodzili m.in. Benjamin Crémieux, Jean Paulhan, Louis-Daniel Hirsch oraz, później, André Malraux, Raymond Queneau i Jean Grosjean.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]