André Gide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
André Gide
Ilustracja
André Gide w 1920 roku
Imiona i nazwisko Paul Guillaume André Gide
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1869
Paryż, Francja
Data i miejsce śmierci 19 lutego 1951
Paryż, Francja
Narodowość francuska
Język francuski
Okres 1891-1951
Gatunki powieść, esej
Ważne dzieła Immoralista, Lochy Watykanu, Fałszerze

André Gide (ur. 22 listopada 1869 w Paryżu, zm. 19 lutego 1951 tamże) – francuski prozaik; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1947.

Urodził się w rodzinie protestanckiej. W pewnym okresie swego życia skłaniał się ku katolicyzmowi, który wkrótce odrzucił. Napisał nawet uznaną za bluźnierczą powieść Lochy Watykanu. W pierwszej połowie XX wieku był pisarzem światowej sławy. Najważniejszymi dziełami w jego twórczości są Fałszerze, Lochy Watykanu, Immoralista oraz Dziennik.

Wyrażał skrajny indywidualizm i odrzucenie tradycyjnych norm moralnych. Przez pewien okres swego życia zafascynowany był komunizmem. Jednak po podróży do ZSRR zmienił poglądy. Jego krytyka ZSRR[1] wywołała falę odpowiedzi, np. Romaina Rollanda czy Stanislava Kostki Neumanna.

Gide tworzył narrację w oparciu o wiele wspóistniejących wątków. Postacie kreowane przez Gide'a dążyły do wyzwolenia się z niewidzialnych ograniczeń determinującego je świata.

Był bliskim przyjacielem Paula Valéry'ego, któremu zadedykował niektóre ze swych wczesnych utworów. Silny wpływ na twórczość Gide'a wywarły dzieła Fiodora Dostojewskiego i Friedricha Nietzschego. On sam wpłynął na twórczość Jeana Paula Sartre'a i Alberta Camusa.

Dzieła pisarza zostały umieszczone – już po jego śmierci – w Indeksie Ksiąg Zakazanych. Był członkiem ruchu antyimperialistycznego we Francji w okresie międzywojennym.

Dzieła[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. André Gide: Powrót z ZSRR. Biblioteka Polska, 1937.
  2. André Gide w bazie Notable Names Database (ang.)
  3. Culture and customs of France, H. Scott;Greenwood Press, USA; ISBN 0-313-32892-7 (str.77)