Gang Olsena w amoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gang Olsena w amoku
Olsen-Banden går amok
Ilustracja
Trzej członkowie gangu Olsena (od lewej: Benny, Egon i Kjeld)
Gatunek komedia kryminalna
Rok produkcji 1973
Data premiery 5 października 1973
Kraj produkcji Dania
Język duński
Czas trwania 101 min
Reżyseria Erik Balling
Scenariusz Erik Balling, Henning Bahs
Muzyka Bent Fabricius-Bjerre
Zdjęcia Jørgen Skov
Poprzednik Wielki skok gangu Olsena (1972)
Kontynuacja Ostatni skok gangu Olsena (1974)

Gang Olsena w amoku (duń. Olsen-Banden går amok) – duński film komediowy z 1973 roku, piąty film z popularnej serii o gangu Olsena. Film jest kontynuacją filmu Wielki skok gangu Olsena z 1972 roku.

Po raz pierwszy w tym filmie pojawił się detektyw Jensen (Axel Strøbye), sfrustrowany i pozbawiony złudzeń policjant ścigający gang w kolejnych filmach.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sejf Franz Jäger
Kino Paladis, które gang Olsena usiłuje obrabować na początku filmu
Inscenizacja Børge Jensena przy swoim motorowerze

W scenie początkowej trzyosobowy gang Olsena, dodatkowo z udziałem uzależnionego od alkoholu brata Benny’ego – „Dynamit” Harry’ego, próbuje obrabować kopenhaskie kino z utargu. Gotówka jest przechowywana w sejfie Franz Jäger, w otwieraniu którego Egon – miłośnik cygar – jest mistrzem. Niestety, Egon Olsen zostaje aresztowany, ponieważ nietrzeźwy Harry nieostrożnie uruchamia alarm. Po wyjściu z więzienia okazuje się, że na Egona czeka tylko „Dynamit” Harry, który został abstynentem, podczas gdy pozostali członkowie gangu Benny i otyły Kjeld postanowili zerwać z przestępczym trybem życia i znaleźli pracę w sklepie spożywczym. Benny dodatkowo zamierza ożenić się z brzydką córką właściciela sklepu, mając nadzieję na wejście do interesu. Harry usiłuje zaprzyjaźnić się z Egonem, by wspólnie wykonywać „skoki”. Olsen i Harry w nocy włamują się do sklepu i stojącego tam sejfu Franz Jäger. Okazuje się, że jest to przypadkowo sklep, w którym pracują Benny i Kjeld, gdy obaj wchodzą do pomieszczenia z sejfem. Egon i Harry opuszczają sklep, a Benny i Kjeld stojący przy otwartym sejfie zostają przyłapani przez właściciela sklepu, posądzeni o włamanie do sejfu i aresztowani. Egon z pomocą syna Kjelda – Børgego i jego czerwonego motoroweru odbija ich z furgonetki podczas drogi do aresztu. Uwolnionych wtajemnicza w nowy plan „skoku” wszech czasów. Egon ma zamiar wykraść pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności, z sejfu przedsiębiorcy Hallandsena. Jednocześnie firmę Hallandsena obserwują policjanci. Podstępem gang Olsena penetruje gabinet Hallandsena. Następnie do wyłączenia alarmu używa zdalnie sterowany model czołgu. Benny i Kjeld „nawalają” i Olsen sam dokonuje rabunku walizki z pieniędzmi z sejfu, lecz zostaje przypadkowo zamknięty w pomieszczeniu chłodniczym. Benny, Kjeld i „Dynamit” Harry przybywają jednak w porę i ratują Olsena od zamarznięcia. Olsen zyskuje rzadkie uznanie dla swoich umiejętności ze strony policjantów, którzy również chcą aresztować Hallandsena i przybywają do mieszkania Kjelda, by prosić Egona o otwarcie sejfu Hallandsena. Niestety, zrabowana przez gang walizka wypełniona pieniądzmi przepada. W obliczu wizyty policji spanikowany Benny wyrzuca walizkę do śmietnika za oknem, po czym śmieciarka wywozi zawartość śmietnika do spalarni śmieci, gdzie walizka zostaje unicestwiona.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]