Gang Olsena w amoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gang Olsena w amoku
Olsen-Banden går amok
Gatunek Komedia
Data premiery 5 października 1973
Kraj produkcji Dania
Język duński
Czas trwania 97 minut
Reżyseria Erik Balling
Scenariusz Erik Balling, Henning Bahs
Muzyka Bent Fabricius-Bjerre
Zdjęcia Jørgen Skov
Poprzednik Wielki skok gangu Olsena
Kontynuacja Ostatni skok gangu Olsena

Gang Olsena w amoku (dun. Olsen-Banden går amok) – duński film komediowy z 1973 roku, piąty film z popularnej serii o gangu Olsena. Film jest kontynuacją filmu Wielki skok gangu Olsena z 1972 roku.

Po raz pierwszy w tym filmie pojawił się detektyw Jensen (Axel Strøbye), sfrustrowany i pozbawiony złudzeń policjant ścigający gang w kolejnych filmach.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W scenie początkowej gang, z udziałem uzależnionego od alkoholu brata Benny’ego - Dynamit Harry’ego, próbuje obrabować kasę kina, lecz Egon Olsen zostaje aresztowany, ponieważ Harry nieostrożnie uruchamia alarm. Po wyjściu z więzienia okazuje się, że na Egona czeka tylko Dynamit Harry, który został abstynentem, podczas gdy pozostali członkowie gangu Benny i Kjeld postanowili zerwać z przestępstwem i znaleźli pracę w sklepie. Benny dodatkowo zamierza ożenić się z córką właściciela sklepu, mając nadzieję na wejście do interesu. Przypadkowo Benny i Kjeld zostają aresztowani i posądzeni o włamanie do sklepu. Egon z pomocą syna Kjelda - Børgego odbija ich z furgonetki podczas drogi do aresztu i wtajemnicza w nowy plan. Postanawia wykraść pochodzące z nielegalnej działalności pieniądze z sejfu przedsiębiorcy Hallandsena. W tym celu, do wyłączenia alarmu zostaje użyty zdalnie sterowany model czołgu. W dniu akcji Benny i Kjeld „nawalają” i Olsen sam dokonuje skoku, lecz zostaje przypadkowo zamknięty w chłodni. Benny, Kjeld i Dynamit Harry przybywają w porę i ratują Olsena od zamarznięcia. Olsen zyskuje rzadkie uznanie dla swoich umiejętności ze strony policji, która również chce aresztować Hallandsena. Niestety, pieniądze przepadają.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]