Gang Olsena wpada w szał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gang Olsena wpada w szał
Olsen-banden ser rødt
Gatunek Komedia
Data premiery 1 października 1976 r.
Kraj produkcji Dania
Język duński
Czas trwania 101 minut
Reżyseria Erik Balling
Scenariusz Erik Balling, Henning Bahs
Muzyka Bent Fabricius-Bjerre
Zdjęcia Henning Kristiansen
Poprzednik Gang Olsena na torach
Kontynuacja Gang Olsena znowu w akcji

Gang Olsena wpada w szał (dun. Olsen-banden ser rødt) – duński film z 1976 roku, ósmy film z popularnej serii o gangu Olsena, będący bezpośrednią kontynuacją filmu Gang Olsena na torach z 1975 roku.

Film emitowano w Polsce również pod alternatywnymi tytułami: Gang Olsena 8 oraz Zemsta Gangu Olsena.

Film był duńskim kandydatem do nagrody Oscara w 1977 roku, w kategorii filmów nieanglojęzycznych, lecz nie otrzymał nominacji.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Baron Lövenwold wykorzystuje Egona Olsena do kradzieży własnej cennej wazy z dynastii Ming, w celu dokonania oszustwa ubezpieczeniowego, po czym wydaje go w ręce policji. Po odzyskaniu wolności za poręczeniem Yvonne Jensen – żony Kjelda, Olsen postanawia się zemścić i ukraść wazę oraz pieniądze, za które baron chce sprzedać ją kolekcjonerowi. W tle akcji trwają przygotowania do ślubu syna Kjelda - Børgego z jego narzeczoną Fie. Gang próbuje ukraść wazę podczas polowania na zamku barona, lecz Egon wpada w ręce ludzi barona i zostaje żywcem zamurowany w podziemiach zamku. Członkowie gangu Benny i Kjeld ratują go od śmierci. Ostatnią szansą jest wykradzenie wazy z Królewskiego Teatru, podczas przedstawienia. W finałowej scenie gang Olsena, z pomocą Børgego, przedziera się przez piwnice Teatru Królewskiego w Kopenhadze używając młotów, wiertarek i ładunków wybuchowych w synchronizacji z graną w teatrze uwerturą opery Elverhøj (Elfowe Wzgórza) Friedricha Kuhlau. Dochodzenie w sprawie pozorowanej kradzieży wazy prowadzi detektyw Jensen, który jednak chce uniknąć aresztowania barona z uwagi na swoje starania o uzyskanie szlachectwa. Olsen zwraca wazę policji, jednak ta – ku uldze detektywa Jensena, rozbija się i sprawa „zostaje zamieciona pod dywan”. W finale, przedsiębiorcza nowo poślubiona żona Børgego przejmuje walizkę z pieniędzmi.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]