Wielki skok gangu Olsena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki skok Gangu Olsena
Olsen-Bandens store kup
Gatunek Komedia
Data premiery 7 października 1972
Kraj produkcji Dania
Język duński
Czas trwania 94 minuty
Reżyseria Erik Balling
Scenariusz Erik Balling, Henning Bahs
Muzyka Bent Fabricius-Bjerre
Zdjęcia Jørgen Skov
Poprzednik Gang Olsena jedzie do Jutlandii
Kontynuacja Gang Olsena w amoku

Wielki skok Gangu Olsena (dun. Olsen-Bandens store kup) – duński film komediowy z 1972 roku, czwarty film z popularnej serii o gangu Olsena. Film jest kontynuacją filmu Gang Olsena jedzie do Jutlandii z 1971 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Film rozpoczyna sekwencja kradzieży sreber przez gang z domu małżeństwa oglądającego mecz w telewizji, podczas której Egon Olsen zostaje złapany i trafia do więzienia. Po wyjściu z więzienia, planuje kolejny skok. Celem ma być furgonetka transportująca do banku pieniądze o wartości 4 milionów koron. Napad się udaje, jednak problemem staje się zatrzymanie łupu. Członkowie gangu zostają okradzeni przez inną bandę - dwuosobowy gang Króla i Waleta, wspomaganych przez atrakcyjną siostrę Waleta. W tym czasie gang bezskutecznie ściga policjant Mortensen. Olsenowi udaje się odzyskać pieniądze, jednakże ostatecznie gang je traci przez zaniedbanie Yvonne.

W obsadzie serii po raz pierwszy pojawił się Bjørn Watt-Boolsen (jako szef policji), który w późniejszych filmach grywał role czarnych charakterów. Był to też ostatni film z serii wykorzystujący stereotypowe żarty z niekompetentnych policjantów, których charakter zmienił się po wprowadzeniu w kolejnym filmie stałej postaci detektywa Jensena.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]