Garsauria laosana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Garsauria laosana
J.A. Lis, 1991
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

Pentatomomorpha

Nadrodzina

tarczówki

Rodzina

ziemikowate

Podrodzina

Garsauriinae

Rodzaj

Garsauria

Gatunek

Garsauria laosana

Garsauria laosanagatunek pluskwiaka z rodziny ziemikowatych i podrodziny Garsauriinae. Zamieszkujące północną część krainy orientalną i południowe skraje wschodniej krainy palearktycznej.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1991 roku przez Jerzego Adriana Lisa[1][2] na łamach „Annals of the Upper Silesian Museum, Entomology”. Jako lokalizację typową wskazano Laos[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiak o ciele spłaszczonym grzbietowo-brzusznie, w zarysie mającym prawie równoległe boki, u samców długości od 9,4 do 11,1 mm i szerokości od 5,4 do 6,1 mm, u samic zaś długości od 9,5 do 11,7 mm i szerokości od 5,6 do 6,1 mm. Głowa jest szersza niż dłuższa, gęsto punktowana, zaopatrzona w duże i wyłupiaste, czarniawobrązowe oczy złożone, brązowe lub rudobrązowe przyoczka oraz brązowe do czarniawobrązowych czułki zbudowane z pięciu członów, z których drugi jest drobny. Czteroczłonowa, brązowa kłujka sięga w spoczynku do przedniej pary bioder lub nieco za nią. Wyraźnie szersze niż dłuższe przedplecze ma dwa wyraźne wgłębienia i poza bocznymi brzegami gęsto punktowaną powierzchnię. Na przedzie przedplecza występuje podługowaty wcisk między parą małych guzków środkowych. Tarczka jest mała, o kształcie szerszego niż dłuższego trójkąta, przed wierzchołkiem z parą wyraźnych wcięć bocznych, na powierzchni punktowana z wyjątkiem pary ukośnych, matowych plamek przy kątach przednich. Nasada tarczki jest silniej wysklepiona, a jej wierzchołek silniej wgłębiony niż u G. aradoides. Półpokrywy mają duże, wyraźnie punktowane przykrywki, po dwa szeregi punktów na międzykrywkach, gęsto punktowane mezokoria, słabiej punktowane egzokoria oraz brązowe, węższe od odwłoka i nieosiągające jego szczytu zakrywki. Odnóża są niezmodyfikowane, o smukłych goleniach z trójczłonowymi stopami osadzonymi wierzchołkowo. Odwłok samca charakteryzuje się dobrze zekslerotyzowaną kapsułą genitalną na stronie brzusznej wyposażoną w długi, językowaty wyrostek. Falloteka jest niezesklerotyzowana. U samicy grzbietowy brzeg segmentu genitalnego jest wyraźnie pośrodku zafalowany[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla lasy. Znajdywany był pod korą powalonych drzew[3].

Gatunek zamieszkujący krainy orientalną i południowe skraje wschodniej krainy palearktycznej. Rozmieszczony jest od Junnanu w południowych Chinach i archipelagu Riukiu w południowej Japonii po Laos i Wietnam[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jerzy Adrian Lis. Studies on Oriental Cydnidae. IV. New species, new synonyms and new records (Heteroptera). „Annals of the Upper Silesian Museum, Entomology”. 2, s. 165-190, 1991. 
  2. genus Garsauria Walker, 1868. [w:] BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2023-09-16].
  3. a b c Jerzy Adrian Lis: A revision of oriental burrower bugs (Heteroptera: Cydnidae). Bytom: Upper Silesian Museum, 1994, s. 15-21. ISBN 83-901173-1-2.
  4. Berend Aukema (red.): Garsauria laosana J.A. Lis, 1991. [w:] Catalogue of Palearctic Heteroptera [on-line]. Naturalis Biodiversity Center. [dostęp 2023-09-10].