Gary Heidnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gary Heidnik
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1943
Eastlake
Data i miejsce śmierci 6 lipca 1999
Centre County
Zawód, zajęcie Pielęgniarz

Gary Michael Heidnik (ur. 22 listopada 1943, zm. 6 lipca 1999) – amerykański morderca i gwałciciel, który dokonywał porwań kobiet, a następnie przetrzymywał je w piwnicy swojego domu w Filadelfii, w stanie Pensylwania, gdzie pastwił się nad nimi w okrutny sposób. Zamordował dwie kobiety, z sześciu, które uprowadził.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Heidnik urodził się w rodzinie Michaela i Ellen Heidników i dorastał na przedmieściach Cleveland, w Eastlake w stanie Ohio. Miał młodszego brata imieniem Terrence, który przyszedł na świat 24 maja 1945 r. Michael Heidnik był wybuchowym mężczyzną, który często bił swoją małżonkę. Gdy Gary miał dwa lata, jego rodzice rozwiedli się, a potem on wraz z bratem byli wychowywani przez ojca, który stosował wobec nich przemoc psychiczną i surowe kary. Pomimo to Gary był pojętny i miał dobre oceny w szkole, jego IQ podobno wynosiło ponad 130 punktów.

Gdy dorósł, został pielęgniarzem i wstąpił na uniwersytet. Rzucił studia po pół roku, a ze szpitala zwolniono go za bycie niemiłym i agresywnym w stosunku do pacjentów. Później kilkakrotnie lądował w szpitalach psychiatrycznych. W ciągu całego swojego życia popełnił 13 prób samobójczych. W 1985 roku, poślubił Betty Disto, którą poznał za pośrednictwem biura matrymonialnego. Kobieta opuściła go kilka miesięcy później, oskarżając o znęcanie się.

Zbrodnie[edytuj | edytuj kod]

Po opuszczeniu przez żonę Gary popadł w zupełny obłęd. W ciągu trzech miesięcy uprowadził 5 czarnoskórych kobiet i uwięził je w piwnicy. Wszystkie były regularnie bite, torturowane i gwałcone. Gdy jedna z kobiet zmarła, Heidnik starannie zmielił jej ciało, wymieszał z psią karmą i podał do zjedzenia pozostałym przetrzymywanym kobietom. Skazany za te zbrodnie na karę śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny. Wyrok wykonano.

Ofiary Heidnika[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Filadelfia”
Geographylogo.svg
Lokalizacja Filadelfii na mapie Stanów Zjednoczonych
Lp. Ofiara Wiek Data porwania Data morderstwa
1. Josefina Rivera 25 26 listopada 1986 przeżyła
2. Sandra Lindsay 24 3 grudnia 1986 7 lutego 1987
3. Lisa Thomas 19 23 grudnia 1986 przeżyła
4. Deborah Dudley 23 2 stycznia 1987 22 marca 1987
5. Jacqueline Askins 17 8 stycznia 1987 przeżyła
6. Agnes Adams 24 19 marca 1987 przeżyła

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]