Gatunek wymarły na wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kategoria zagrożenia (CKGZ)
EX EW CR EN VU NT LC
Horizontal rule line (black-blue).gif
Kategoria: wymarły na wolności

Gatunek wymarły na wolności (EW), gatunek zanikły w Polsce (EXP) – jedna z kategorii określających stan zagrożenia wyginięciem gatunków zwierząt, używanych w siedmioskalowych systemach kategorii zagrożenia Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (CKGZ) i stworzonej na jej wzór Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (PCKZ). Znajduje się między kategoriami gatunku krytycznie zagrożonego i gatunku wymarłego. W listach oznacza odpowiednio:

  • CKGZ - skrót EW (extinct in the wild) - wymarłe w stanie dzikim, na wolności: nie spotyka się okazów gatunku w warunkach naturalnych, jednak pojedyncze okazy, czy nawet populacje mogą żyć jeszcze w hodowlach i ogrodach zoologicznych. Odbudowa trwałych populacji gatunku na wolności jest możliwa przez odpowiednie projekty restytucyjne. Na rok 2008 kategorią objętych zostało 33 gatunki zwierząt[1].
  • PCKZ – skrót EXP (extinct in Poland) - zanikłe lub prawdopodobnie zanikłe na terenie Polski: nie stwierdza się rozrodu gatunku w Polsce, pojedyncze osobniki mogą się pojawiać. W kategorii zostało sklasyfikowanych 14 gatunków kręgowców na rok 2001.

Przykłady zwierząt wymarłych na wolności (EW)[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta zanikłe na terenie Polski (EXP)[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

  1. (ang.) Sumy gatunków każdej kategorii największych grup taksonomicznych królestwa zwierząt 2011 Red List: Table 3a (pdf). [dostęp 21 września 2011].