Gazeta Bankowa (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gazeta Bankowa
Finanse, Banki, Ubezpieczenia
Częstotliwość

Miesięcznik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Legionów 126/128, 81-472 Gdynia

Wydawca

Fratria sp. z o.o.

Pierwszy numer

1988

Redaktor naczelny

Maciej Wośko

ISSN

0860-7613

Strona internetowa

Gazeta Bankowa – wydawane od listopada 1988 czasopismo branży finansów, bankowości oraz ubezpieczeń, początkowo jako tygodnik, następnie jako miesięcznik.

Na łamach pisma ukazują się analizy i raporty dotyczące rynku finansowego w Polsce, jak i analizy ekonomiczne dotyczące światowej i polskiej gospodarki. W Gazecie Bankowej można znaleźć prognozy oraz perspektywy sektora finansowego na rynkach światowych, wywiady z ludźmi mającymi wpływ na jego stan i kondycje oraz komentarze znanych ekonomistów i menedżerów.

Portal Finansowy GB.pl istnieje od października 2009, tworzony przez redakcję Gazety Bankowej, dostarcza bieżące informacje z branży finansowej oraz wiedzę okołobiznesową dla instytucji finansowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1988 z pomysłem stworzenia tygodnika ekonomicznego Józef Śnieciński, przedsiębiorca i wydawca, przyszedł do Władysława Baki, ówczesnego prezesa Narodowego Banku Polskiego. W nowo tworzącej się redakcji znaleźli miejsce solidarnościowi, dziennikarze z innych tytułów i telewizji. W ten sposób do „GB” trafili między innymi Dariusz Fikus, Piotr Aleksandrowicz czy Hanna Węglewska. Na czele zespołu stanął asystent prezesa Baki i rzecznik NBP Ryszard Kowalski. Pierwszy numer nosił datę 31 października–6 listopada 1988 i kosztował 160 ówczesnych złotych.

Pierwszy naczelny pełnił obowiązki przez rok. Rozstał się z redakcją po konflikcie z Józefem Śniecińskim. Poszło o wstępniak, który Ryszard Kowalski wydrukował wbrew wydawcy. W listopadzie 1989 redakcję „Bankowej” objął Andrzej Krzysztof Wróblewski.

W publikacjach „Bankowej” jak w lustrze odbijała się rzeczywistość. W marcu 1990 „GB” zachęcała do udziału w spotkaniu informacyjnym na temat zasad tworzenia i funkcjonowania banków. W czerwcu zaś donosiła, że NBP wydał kilkanaście koncesji na utworzenie nowych banków. W kolejnym numerze informowała, że „Szesnastu czołowych bankierów z Paulem Volckerem na czele przyjeżdża do Warszawy, by radzić, jak zmodernizować polski system bankowy”.

Towarzysząc odradzającym się polskim finansom, „Bankowa” była bowiem nie tylko kroniką wydarzeń, ale także forum debaty o fundamentach i miejscem, gdzie nader często padały bardzo niewygodne pytania. Także o to, kto zarobił na prywatyzacji Banku Śląskiego i czy bankowość jest ostatnim bastionem nomenklatury. Również – „Czy banki są skorumpowane?”.

Dość szybko mocnym punktem „Bankowej” stały się także rynki walutowy i kapitałowy. Jako jedyna na rynku publikowała notowania z kantorów na zachodniej granicy, a dziennikarz Miłosz Węglewski był w pierwszej grupie licencjonowanych maklerów. To na łamach „Bankowej” Lesław Paga apelował o jak najszybsze stworzenie przepisów prawnych umożliwiających powstanie giełdy, a Wiesław Rozłucki ogłaszał ważne komunikaty.

W marcu 1990 „Gazeta Bankowa” staje się wspólnym przedsięwzięciem dotychczasowego wydawcy Zarządzanie i Bankowość sp. z o.o. oraz francuskiego koncernu wydawniczego Eurexpansion. Było to pierwsze joint venture w polskiej prasie.

Kolejni wydawcy to: Business Pressu, Infor, Wydawnictwo Trendy i Media SKOK.

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]