GenBank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

GenBank - otwarta i dostępna w Internecie amerykańska, bioinformatyczna baza danych zawierająca zbiór genowych sekwencji nukleotydowych.
GenBank, wraz z instytucjami współpracującymi zbiera poznawane sekwencje z laboratoriów całego świata. Zawiera dane dotyczące ponad 100 tys. różnych organizmów. Baza rośnie wykładniczo, podwajając swoje zasoby co 10 miesięcy. GenBank przyjmuje także dane z poszczególnych laboratoriów jak i depozyty informacyjne z wielkoskalowych centrów sekwencyjnych.

Historia[edytuj]

Zespół kierowany przez Waltera Goada z Theoretical Biology and Biophysics Group w Los Alamos National Laboratory stworzył w 1979 Los Alamos Sequence Database, która została przekształcona w roku 1982 w GenBank, ufundowany przez National Institutes of Health, National Science Foundation, Department Energii i Department Obrony. LANL na koniec 1983 r. zgromadziło ponad 2 000 sekwencji.

W połowie lat 80. XX wieku, firma Intelligenetics z Stanford University zarządzała projektem GenBank wraz z LANL. W latach 1989-1992, GenBank został przeniesiony do nowo utworzonego NCBI (National Center for Biotechnology Information).

W 2005 roku liczba sekwencji znajdujących się w tej bazie przekroczyła 100 Gbp (100 miliardów par zasad azotowych).

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]