Los Alamos National Laboratory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Los Alamos National Laboratory

Los Alamos National Laboratory − laboratorium naukowe położone w pobliżu miasteczka Los Alamos w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. W pracach badawczych współpracuje z Uniwersytetem Kalifornijskim. Zatrudnia ponad 9000 pracowników, a jego roczny budżet to około 2,2 mld dolarów[1]. Ośrodek prowadzi badania nad wieloma dziedzinami nauki, między innymi nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Jego rola w badaniach nad bronią nuklearną skupia się głównie na przeprowadzaniu komputerowych symulacji wybuchów jądrowych. Znajduje się tu superkomputer Roadrunner, który w 2008 roku jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął wydajność ponad 1 PFLOPS[2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Projekt Manhattan.

Laboratorium powstało w 1942 jako ośrodek badań jądrowych, w ramach realizacji Projektu Manhattan. Podczas II wojny światowej prowadzono w nim pod kierunkiem Roberta Oppenheimera prace nad konstrukcją amerykańskiej bomby atomowej, zaś po II wojnie światowej nad konstrukcją bomb wodorowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Los Alamos Laboratory Organization
  2. Los Alamos computer breaks petaflop barrier. IBM, 2008-06-09. [dostęp 2011-03-10].
  3. Systemy zainstalowane w LANL według listy top500.org. [dostęp 2011-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-01)].