Genesis Rabba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydanie wileńskie Midraszu Rabba z tekstem Genesis Rabba z 1887 r.

Genesis Rabba (B'reshit Rabba (hebr.) בראשית רבה) – najstarszy midrasz, tzn. komentarz haggadyczny, do Księgi Rodzaju. Jego autorstwo jest przypisywane rabinowi Hoszaji, działającemu w III w. n.e. w chrześcijańskiej Palestynie. Jest częścią większego zbioru Midrasz Rabba.

Genesis Rabba w sposób ciągły, wers po wersie, nieraz słowo po słowie, komentuje pierwszą księgę Pięcioksięgu. Ciągłość komentarza została przerwana jedynie pod koniec księgi. Opuszczone zostały też genealogie i fragmenty nienadające się do wyjaśnień, jak. np. słowa Labana z Rdz 24,35-48.

Tekst zachowany jest w j. hebrajskim, zawiera jednak także fragmenty pisane po aramejsku, z widocznymi wpływami greki i łaciny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rosik, Mariusz ks., Rapoport, Icchak rabin: Wprowadzenie do literatury i egzegezy żydowskiej okresu biblijnego i rabinicznego. s. 142.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Rosik, Mariusz ks., Rapoport, Icchak rabin: Wprowadzenie do literatury i egzegezy żydowskiej okresu biblijnego i rabinicznego. Wrocław: Tum Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, 2009, s. 318, seria: Bibliotheca Biblica.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]