Geoff Gallop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Geoff Gallop
Geoffrey Gallop Midland.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 września 1951
Geraldton
Australia Zachodnia Premier Australii Zachodniej
Okres od 10 lutego 2001
do 16 stycznia 2006
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Richard Court
Następca Alan Carpenter
Odznaczenia
Order Australii

Geoffrey Ian Gallop (ur. 27 września 1951 w Geraldton) – polityk australijski, były premier rządu stanowego Australii Zachodniej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1971 wstąpił do Partii Pracy. W czasie studiów uzyskał stypendium zagraniczne im. Cecila Rhodesa, dzięki któremu mógł kontynuować naukę na Oxfordzie. Nawiązał studenckie przyjaźnie z przyszłymi liderami Partii Pracy - brytyjskiej Tony Blairem i australijskiej Kimem Beazleyem. Pracował przez pewien czas jako nauczyciel na Murdoch University w Murdoch i University of Western Australia w Perth.

Karierę polityczną rozpoczął od funkcji radnego w mieście Frumantle (1983-1986). W 1986 został wybrany po raz pierwszy do Zgromadzenia Stanowego Australii Zachodniej. W 1990 wszedł do rządu stanowego kierowanego przez Carmen Lawrence. W ciągu trzyletniej pracy w gabinecie kierował resortami edukacji, reform parlamentarnych i wyborczych, paliwa i energii oraz reform mikroekonomicznych. Po porażce Partii Pracy w wyborach lokalnych objął w 1993 funkcję zastępcy przewodniczącego frakcji parlamentarnej. Jednocześnie był odpowiedzialny za liczne resorty w gabinecie cieni.

W październiku 1996 po rezygnacji Jima McGinty'ego został przywódcą opozycji i prowadził Partię Pracy w kolejnych wyborach lokalnych. Poniósł porażkę z Partią Liberalną i jej przywódcą Richardem Courtem. Na zwycięstwo wyborcze czekał do lutego 2001, kiedy objął ostatecznie funkcję premiera rządu stanowego (wraz z kilkoma resortami, m.in. edukacją i sprawami federalnymi). Umiarkowana polityka, stabilizacja gospodarcza oraz seria błędów rywali politycznych umożliwiły mu ponowne zwycięstwo w lutym 2005.

W kolejnych kampaniach Gallop opowiadał się m.in. za ogłoszeniem Australii republiką wraz z prezydentem jako głową państwa. Jest także zwolennikiem aborcji.

W styczniu 2006 Gallop złożył rezygnację z funkcji premiera Zachodniej Australii ze względów zdrowotnych (depresja). Zastąpił go tymczasowo dotychczasowy skarbnik w jego rządzie, Eric Ripper.