Georg Browne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Georg Browne
Ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1698
Limerick
Data i miejsce śmierci 18 września 1792
Ryga
Przebieg służby
Lata służby 1730-1758
Siły zbrojne Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Główne wojny i bitwy Wojna szwedzko-rosyjska
Bitwa pod Sarbinowem
Późniejsza praca generał-gubernator Inflant
Odznaczenia
Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie)

Georg Browne, ros. Юрий Юрьевич Броун (ur. 15 czerwca 1698 w Limerick, zm. 18 września 1792 w Rydze) – rosyjski generał (генерал-аншеф), Irlandczyk z pochodzenia.

Urodził się w Irlandii. Karierę wojskową rozpoczął od wstąpienia do wojska elektora reńskiego. W 1730 roku wstąpił w szeregi armii rosyjskiej. W 1736 otrzymał stopień pułkownika. Uczestniczył w oblężeniu Azowa (1736), gdzie został zraniony oraz oblężeniu i zdobyciu Oczakowa. Podczas wojny Austrii z Turcją służył w armii austriackiej. Po jednej z bitew sprzedany jako niewolnik, odzyskał wolność dzięki poparciu konsulatu francuskiego. Podczas wojny ze Szwecją w 1742 roku dowodził wojskami w Petersburgu nad brzegami Zatoki Fińskiej, następnie posłany jako pomoc Austrii w czasie wojny siedmioletniej. W bitwie pod Sarbinowem 25 sierpnia 1758 otrzymał ciężką ranę uniemożliwiającą dalszą służbę w wojsku. Car Piotr III mianował go generał-gubernatorem Inflant, z siedzibą w Rydze. Przez 30 lat rządów w Inflantach zakładał szkoły, szpitale, budował drogi i umacniał rolnictwo. Od cesarza Józef II otrzymał tytuł hrabiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Georg Browne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Powszechna Ilustrowana Saturnina Sikorskiego. T. 10. s. 531.