Gladys Tantaquidgeon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gladys Tantaquidgeon (ur. 15 czerwca 1899, zm. 1 listopada 2005 w Uncasville, Connecticut), amerykańska działaczka społeczna, Indianka Mohegan, zasłużona dla zachowania i upowszechnienia kultury i tradycji swego plemienia.

Od 1919 studiowała antropologię na Uniwersytecie Pensylwanii pod kierunkiem dr. Franka Specka. Zajmowała się problematyką plemion północno-zachodniej części USA. Od 1934 pracowała w instytucjach rządowych zajmujących się kulturą indiańską (m.in. w Federalnym Biurze Sztuki i Rzemiosła Indiańskiego przy Departamencie Spraw Wewnętrznych USA). W 1947 przeniosła się do pracy w Tantaquidgeon Indian Museum w Uncasville (Connecticut), założonym w 1930 przez jej ojca Johna i brata Harolda; przez kilkadziesiąt lat była kuratorem muzeum, należała także do rady plemienia Mohegan.

Autorka wielu artykułów poświęconych kulturze i językowi Mohegan; opublikowała m.in. książkę poświęconą tradycyjnej medycynie ludowej Indian z Delaware (A Study of Delaware Indian Medicine Practices and Folk Beliefs, wydaną po raz pierwszy w 1942 i wznawianą w 1972 i 1995 jako Folk Medicine of the Delaware and Related Algonkian Indians).

Urodzona w czasach, gdy władze federalne USA nie uznawały istnienia plemienia Mohegan, swoimi badaniami i działalnością społeczną przyczyniła się do ponownego uznania plemienia Mohegan przez rząd federalny. Dzięki temu liczące obecnie ok. 1700 członków plemię mogło założyć znane kasyno "Mohegan Sun" i stać się jedną z najbogatszych tubylczych społeczności w USA. Pomagała też plemionom z zachodu USA, np. Siuksom Yankton, w staraniach o zachowanie swojej kultury i tradycji.

Została wyróżniona honorowymi doktoratami Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Stanowego Connecticut oraz miejscem w Hall of Fame kobiet stanu Connecticut. Przez Indian Mohegan ceniona była jako duchowa przywódczyni plemiennych ceremonii i tradycyjna lekarka[potrzebny przypis] ("medicine woman") potrafiąca sięgać do ludowej wiedzy medycznej swoich przodków.

Powołując się na swoje badania genealogiczne, uważała się za potomkinię (w dziesiątym pokoleniu) historycznego wodza plemienia Mohegan Uncasa. Oddana sprawom swego plemienia, nigdy nie wyszła za mąż. Jej posąg wita wchodzących do kasyna "Mohegan Sun".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]