Gołąb kameruński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gołąb kameruński
Columba sjostedti[1]
Reichenow, 1900
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

gołębiowe

Rodzina

gołębiowate

Podrodzina

gołębie

Rodzaj

Columba

Gatunek

gołąb kameruński

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Gołąb kameruński[3] (Columba sjostedti) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Występuje w Kamerunie, Nigerii i na wyspie Bioko. Niezagrożony wyginięciem, lecz według IUCN liczebność maleje.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek po raz pierwszy opisany przez Antona Reichenowa w roku 1900 w dziele Die Vögel Afrikas[4]. Nazwa gatunkowa sjostedti upamiętnia szwedzkiego naturalistę i entomologa, Brora Yngvego Sjöstedta, który kolekcjonował okazy w tropikalnych częściach Afryki[5]. Najbliżej spokrewniony z gołębiem żółtookim (C. arquatrix), kasztanowatym (C. thomemsis) oraz śniadym (C. pollenii)[6]. Nie wyróżnia się podgatunków[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi 33–37 cm, w tym ogona 118–138 mm i dzioba 18–20 mm. Skrzydło mierzy 209–255 mm, skok 22–26 mm. Dziób różowy, na końcu białawy. Głowa, kark i gardło szare, z wierzchu ciemniejsze. Pierś i brzuch kasztanowe. Skrzydła szare. Pierś i pokrywy skrzydłowe pokryte białymi plamkami. Ogon ciemnoszary, bez żadnych wzorów.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Całkowity zasięg występowania szacowany na 44 200 km². Zasiedla zachodni Kamerun (w tym oddzielony od pozostałej części zasięgu obszar wulkanu Kamerun), wyspę Bioko oraz w nieznacznym stopniu wschodnią Nigerię[8]. W okolicach wulkanu Kamerun zasiedla lasy na wysokości 1000–2500 m n.p.m. Najliczniejszy w tych częściach lasu, gdzie występują paprocie paprocie drzewiaste. Na Płaskowyżu Obudu (Nigeria) spotykany na wysokości około 1800 m n.p.m.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Płochliwy. Przebywa samotnie lub w małych grupach. Preferuje wysokie partie roślinności, gdzie występują paprocie drzewiaste. Żywi się nasionami i owocami, przemierza duże dystanse w poszukiwaniu pożywienia. Jedyny doniesiony odgłos to dudniące uuur, przypuszczalnie głos nie różni się znacznie od głosu gołębia żółtookiego.

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Brak informacji na temat zalotów. Jedno gniazdo, odnalezione w maju, składało się z niestarannie ułożonych traw i patyków. Przypuszczalnie jednak z powodu całorocznej dostępności pożywienia termin lęgów nie jest zależny od żadnych czynników. W gnieździe znaleziono jedno błyszczące, białe jajo. Brak informacji na temat inkubacji i piskląt.

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje gołębia kameruńskiego za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Columba sjostedti, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Columba sjostedti, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Columbinae Leach, 1820 - gołębie (Wersja: 2019-07-21). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-05].
  4. Anton Reichenow: Die Vögel Afrikas. T. 1. 1900, s. 404.
  5. James A. Jobling: Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Christopher Helm Publishers Ltd, 2009, s. 357. ISBN 1-4081-2501-3.
  6. Joseph del Hoyo, Andrew Elliot, Jordi Sargatal & David Christie: Handbook of the Birds of the World. T. 4. Sandgrouse to Cuckoos. 1997, s. 117.
  7. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Pigeons. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-05]. (ang.).
  8. Cameroon Olive-pigeon Columba sjostedti. BirdLife International. [dostęp 19 sierpnia 201].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Gibbs, Eustace Barnes i John Cox: Pigeons and Doves. A guide to the Pigeons and Doves of the world. Londyn: Christopher Helm, 2001. ISBN 978-1-8734-0360-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]