Going Backwards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Going Backwards
Singel zespołu Depeche Mode
z albumu Spirit
Wydany 23 czerwca 2017
Nagrywany kwiecień - sierpień 2016
Gatunek Synth pop, rock alternatywny, synth rock
Długość 5:42 (album version)
3:51 (single version)
Wydawnictwo Columbia Records
Producent James Ford
Format Digital download
Kompozytor Martin Gore
Singel po singlu

„Going Backwards” – piosenka grupy Depeche Mode oraz drugi singel grupy z albumu Spirit. Kompozycja otwiera album. Utwór został wydany na singlu 23 czerwca 2017 roku i wysłuchany po raz pierwszy (jako singel) w radiu Trójka w audycji "Lista przebojów Programu Trzeciego" dnia 16 czerwca 2017 roku.

O utworze[edytuj | edytuj kod]

Utwór otwiera najnowszą płytę zespołu. Piosenka jest utrzymana w stylu blues rocka i indie rocka i nawiązuje stylistycznie nieco do dwóch innych utworów grupy - Painkiller z 1997 roku (głównie pod względem barwy i nastroju piosenki) oraz Policy of Truth z 1990 roku (głównie pod względem instrumentów i wokali). Utwór zawiera mroczne dźwięki pianina oraz bluesowe linie gitar i basu w tle piosenki. Tekst został napisany przez Martina Gore'a.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  • Digital single
  1. Going Backwards (album version) - 5:42
  2. Going Backwards (Highline sessions version) - 5:27

Wykonania live utworu[edytuj | edytuj kod]

Utwór został jak na razie wykonany podczas trzech pierwszych koncertów promujących poprzedzających trasę The Global Spirit Tour. Po raz pierwszy wykonano go w Berlinie podczas koncertu otwierającego erę albumu Spirit. Podczas tych trzech koncertów David Gahan śpiewał go, Martin Gore grał na gitarze i też śpiewał, Andrew Fletcher i Peter Gordeno grali na syntezatorach (Gordeno dodatkowo towarzyszył wokalnie Gore'owi), a Christian Eigner grał na perkusji. Dotychczasowe wykonania utworu na koncertach różniły się nieco od albumowej wersji utworu chociażby tym, że w trzeciej zwrotce podczas tych trzech koncertów gitara Gore'a wkraczała w trakcie śpiewania przez Gahana słów "We're going backwards".

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Depeche Mode[edytuj | edytuj kod]

Pozostali[edytuj | edytuj kod]