Gorące krzesła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gra w gorące krzesła
Rzeźba w Holandii

Gorące krzesła, Gorące krzesło – orientacyjna, refleksowa gra towarzyska. Może być popularna na przyjęciach weselnych[1], ale również wśród dzieci jako gra edukacyjna

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Gracze ustawiają krzesła wokół jakiejś przestrzeni kierując je w stronę zewnętrzną. Liczba krzeseł jest zawsze mniejsza o 1 od liczby graczy. Zawodnicy ustawieni są obok krzeseł ze strony zewnętrznej. Do gry wykorzystuje się również muzykę i kiedy zabawa się zaczyna włącza się ją. W specjalnie wyeksponowanych momentach kiedy muzyka przestaje grać, gracze starają się zająć miejsce na krześle[2]. Gracz, któremu się to nie uda odpada z turnieju. Po odpadnięciu uczestnika zabawy odejmuje się jedno krzesło. Gra toczy się do momentu kiedy w grze zostanie tylko jeden gracz będący zwycięzcą[1].

Gra może posiadać również mniej lub bardziej rozbudowane warianty. W Polsce gorącym krzesłem nazywa się także dwie inne orientacyjno-refleksowe gry, do których można wykorzystać krzesła. Jedna z nich jest znana w krajach anlojęzycznych jako Scavenger hunt, a druga Fruit Basket Turnover[3][1].

Nazwy w innych krajach[edytuj | edytuj kod]

W Wielkiej Brytanii gra ta jest nazywana: Musical chairs (muzyczne krzesła), w Niemczech: Reise nach Jerusalem (podróż do Jerozolimy), we Francji Je vais au marché (chodzenie rynkiem), a w Austrii Sesseltanz (Taneczne krzesło)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 40 najpopularniejszych zabaw weselnych (11-20), www.planowaniewesela.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. W niektórych wariantach miejsce trzeba zająć w momencie powtórzenia w piosence jakiegoś wyrazu (np. w Kundel bury: hop).
  3. Gry i zabawy ruchowe.
  4. EIZ Niedersachsen: Koffer packen, reisen & anderes.