Gorące krzesła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gra w gorące krzesła
Rzeźba w Holandii

Gorące krzesła, Gorące krzesło – orientacyjna, refleksowa gra towarzyska. Znana może być także potocznie jako: Zabawa w krzesła i być często interpretowana zdrobniale.

Zasady gry[edytuj]

Gracze ustawiają krzesła wokół jakiejś przestrzeni kierując je w stronę zewnętrzną. Liczba krzeseł jest zawsze mniejsza o 1 od liczby graczy. Zawodnicy ustawieni są obok krzeseł ze strony zewnętrznej. Do gry wykorzystuje się również muzykę i kiedy zabawa się zaczyna włącza się ją. W specjalnie wyeksponowanych momentach kiedy muzyka przestaje grać, gracze starają się zająć miejsce na krześle[1]. Gracz, któremu się to nie uda odpada z turnieju. Po odpadnięciu uczestnika zabawy odejmuje się jedno krzesło. Gra toczy się do momentu kiedy w grze zostanie tylko jeden gracz będący zwycięzcą[2].

Nazwy w innych krajach[edytuj]

W Wielkiej Brytanii gra ta jest nazywana: Musical chairs (muzyczne krzesła), w Niemczech: Reise nach Jerusalem (podróż do Jezorolimy), we Francji Je vais au marché (chodzenie rynkiem) a w Austrii Sesseltanz (Taneczne krzesło)[3].

Warianty i podobne gry[edytuj]

  • Kiedy gra jest rozgrywana na weselach, często jest interpretowana przez orkiestrę, która uwydatnia także muzykę. Jednym z popularnych wariantów rozgrywanych na weselach jest ten który polega na tym że zanim gracz zajmie miejsce musi na rozkaz wykonać jakąś czynność (np. znaleźć i przynieść banan na scenę orkiestry)[2].
  • Gorącym krzesłem nazywa się również (często podobne) różne gry edukacyjne przeznaczone dla dzieci[4][5].
  • Podobną grą do gorących krzeseł jest pewna gra weselna nazywana Karetą lub Wycieczką do Zoo. Liczba krzeseł i zawodników jest taka sama i określona. Krzesła ustawia się w dwóch rzędach tej samej wielkości. Gracze dzielą się na drużyny i zasiadają do swoich miejsc. Każdy z graczy jest uczestnikiem jakiegoś opowiadania interpretowanego przez orkiestrę i posiada swoje imię (bądź nazwę) z gry. Gra widowiskowa polega na tym, że orkiestra czyta opowiadanie i w momencie gdy gracz zostanie wymieniony (poprzez imię bądź nazwę z gry) ma za zadanie przebiegnąć dookoła swojej drużyny zaczynając od zewnętrznej strony[6].

Przypisy