Przejdź do zawartości

Gorenje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gorenje, d.d.
Ilustracja
Państwo

 Słowenia

Siedziba

Velenje

Data założenia

1950

Forma prawna

spółka publiczna

ISIN

SI0031104076

Położenie na mapie Velenje
Mapa konturowa Velenje, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Gorenje, d.d.”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gorenje, d.d.”
Położenie na mapie gminy miejskiej Velenje
Mapa konturowa gminy miejskiej Velenje, po lewej znajduje się punkt z opisem „Gorenje, d.d.”
Ziemia46°21′44,7″N 15°06′03,0″E/46,362417 15,100833
Strona internetowa

Gorenje, d.d. – jedno z największych słoweńskich przedsiębiorstw przemysłowych. Zajmuje się produkcją artykułów gospodarstwa domowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1950 roku w małej wsi Gorenje i początkowo produkowało maszyny rolnicze oraz materiały budowlane, a od roku 1958 kuchenki węglowe. Rozwój przedsiębiorstwa zaznacza się od momentu przeniesienia produkcji do hal kopalni Velenje. Po pewnym czasie rozpoczęto budowę nowych hal w miejscu dzisiejszej lokalizacji fabryki. Od lat 60. XX wieku przedsiębiorstwo wzbogaciło swoją ofertę o pralki i chłodziarki.

W latach 1962–1990 zaznacza się intensywny rozwój przedsiębiorstwa. Podjęta zostaje produkcja mebli kuchennych, ceramiki, aparatury medycznej, aparatury telekomunikacyjnej, elektroniki użytkowej (m.in. telewizorów). Filozofią rynkową stało się Wszystko dla domu. W latach 70. XX wieku przedsiębiorstwo zatrudniało ponad 20 tys. osób, a jego fabryki rozsiane były po całym terenie ówczesnej Jugosławii.

W latach 90. XX wieku przedsiębiorstwo przeżywa trudności związane m.in. z rozpadem Jugosławii. Zostaje dokonana restrukturyzacja i zmiana struktury własnościowej. Zakres produkcji ograniczono do artykułów gospodarstwa domowego. W roku 1997 przedsiębiorstwo zostaje przekształcone w spółkę publiczną.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]