Gorenje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo

Gorenje – jeden z największych słoweńskich koncernów przemysłowych zajmujących się produkcją sprzętu gospodarstwa domowego. Grupa Gorenje to koncern akcyjny do którego należy ponad 40 firm.

Historia[edytuj]

Firma powstała w roku 1950 w małej wsi Gorenje i początkowo produkowała maszyny rolnicze i materiały budowlane, a od roku 1958 kuchenki węglowe. Rozwój firmy zaznacza się od momentu przeniesienia produkcji do hal kopalni Velenje. Po pewnym czasie rozpoczęto budowę nowych hal w miejscu dzisiejszej lokalizacji fabryki. Od lat 60. XX w firma wzbogaciła swoją ofertę o pralki i chłodziarki. Od roku 1961 firma eksportuje swoje wyroby (początkowo do Niemiec).

W latach 1962–1990 zaznacza się intensywny rozwój przedsiębiorstwa. Podjęta zostaje produkcja mebli kuchennych, ceramiki, aparatury medycznej, aparatury telekomunikacyjnej, elektroniki użytkowej (m.in. telewizorów). Filozofią rynkową stało się Wszystko dla domu. W latach siedemdziesiątych zatrudniano ponad 20 tys. osób, a fabryki koncernu rozsiane były po całym terenie ówczesnej Jugosławii.

W latach dziewięćdziesiątych XX w firma przeżywa trudności związane m.in. z rozpadem Jugosławii. Zostaje dokonana restrukturyzacja i zmiana struktury własnościowej. Zakres produkcji ograniczono do sprzętu gospodarstwa domowego. W roku 1997 firma zostaje przekształcona w spółkę akcyjną.

Następuje dalszy rozwój firmy, jednym z ostatnich nabytków koncernu jest czeska fabryka kuchenek Mora Moravia a.s..

Linki zewnętrzne[edytuj]