Gospodarka otwarta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gospodarka otwarta- uczestniczy w handlu międzynarodowym dobrami i kapitałem (tzn. importuje i eksportuje). Ważną rolę odgrywają powiązania handlowe i finansowe z zagranicą. Przykładami państw o otwartej gospodarce są Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia. W gospodarce zamkniętej nie ma eksportu i importu.

Miernik otwartości gospodarki[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej stosowanym miernikiem jest udział eksportu (importu) w PKB. Jednak w dzisiejszych czasach coraz większego znaczenia nabierają powiązania gospodarcze z zagranicą za pośrednictwem rynków finansowych. W przypadku dużych odpływów finansowych, w danym kraju, może dojść do głębokiego kryzysu. Natomiast kryzys może pociągnąć za sobą szereg następstw takich jak; radykalne zaostrzenie polityki gospodarczej, dewaluację waluty krajowej lub nawet przejście na zupełnie inny system kursu walutowego. Jednak nawet w warunkach, gdy kryzys nie stanowi zagrożenia, wybór systemu kursowego przesądza o sposobie działania mechanizmu transmisyjnego, poprzez który polityka pieniężna i fiskalna wpływają na gospodarkę.

Makroekonomia gospodarki otwartej[edytuj | edytuj kod]

Bada wpływ krajów zagranicznych na gospodarkę krajową; głównymi kanałami przekazu są kurs walutowy, wymiana handlowa i przepływ kapitału.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Begg, Rudiger Dornbusch, Stanley Fischer: Makroekonomia. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2007.ISBN 978-83-208-1644-0.