Gossamer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gossamer
Pierwsze wystąpienie Aż sierść się jeży
Twórca Chuck Jones
Grany przez Stany Zjednoczone
Mel Blanc
Polska
Jan Kulczycki (Aż sierść się jeży)
Mieczysław Morański (Uwaga, woda!)
Paweł Szczesny (Kaczor Dodgers w powrocie 24-tego i połowy wieku)

Gossamerpotwór, fikcyjna postać z uniwersum Looney Tunes. Został przedstawiony jako niemal prostokątna istota, bez wyraźnie wydzielonej głowy w kształcie serca, na której znajdują się jedynie owalne oczy i wielka paszcza. Jego znakami rozpoznawczymi są łapy z pazurami, które potrafi chować oraz ogromnych rozmiarów trampki na nogach. Imię potwora, które potencjalnie świadczyłoby o jego łagodności (gossamer oznacza w j. angielskim babie lato), stoi w sprzeczności z jego naturą – jest on agresywny i groźny.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Gossamer, postać stworzona przez Chucka Jonesa, pojawia się po raz pierwszy w odcinku Hair-Raising Hare (Aż sierść się jeży!) w roku 1946, a po raz drugi w odcinku Water, Water Every Hare (Uwaga, woda!) (1952). W obu tych epizodach gra bardzo podobną rolę. Służy on szalonemu naukowcowi (w obu odcinkach różnym osobom) i zawsze jest trzymany w celi, na której drzwiach widniał napis MONSTER (POTWÓR). W pierwszym odcinku Królik Bugs zwabiony przez naukowca miał posłużyć potworowi za posiłek, z kolei w drugim, gdy główny bohater pojawił się przypadkowo w zamczysku naukowca, zadaniem Gossamera było schwytanie go i dostarczenie swojemu panu, by ten mógł użyć jego mózgu do uruchomienia swojego wynalazku, mechanicznego humanoida. W obu odcinkach misja Gossamera nie przynosi sukcesów i zostaje on pokonany przez dużo od niego sprytniejszego Bugsa.

W żadnym z powyższych odcinków nie pada imię Gossamer, ale w Uwaga, woda! naukowiec zwraca się do potwora imieniem Rudolf. Imię Gossamer pojawia się za to w animacji Kaczor Dodgers w powrocie 24-tego i połowy wieku. Wywoływało ono początkowo gromki śmiech u głównego bohatera, Kaczora Dodgersa, do momentu aż zobaczył potwora na własne oczy.