Grigorij Leps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grigorij Leps
Ilustracja
Grigorij Leps (2017)
Imię i nazwisko Grigorij Wiktorowicz Lepswieridze
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1962
Soczi
Instrumenty gitara, fortepian, perkusja
Gatunki soft rock
Zawód piosenkarz, muzyk
Aktywność od 1995
Wydawnictwo Misteria Rekords
Odznaczenia
Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej
Strona internetowa

Grigorij Wiktorowicz Lepswieridze (ros. Григорий Викторович Лепсверидзе), występujący najczęściej jako Grigorij Leps (ros. Григорий Лепс); ur. 16 lipca 1962 w Soczi) – rosyjski piosenkarz pochodzenia gruzińskiego, Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej (2011)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Grigorij Leps urodził się 16 lipca 1962 roku w Soczi, mieście leżącym na terenie ówczesnej RFSRR, w rodzinie o gruzińskich korzeniach. Ukończył naukę w szkole muzycznej w klasie instrumentów perkusyjnych.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po odbyciu służby wojskowej grał i śpiewał w kilku zespołach rockowych. W tym czasie zmagał się z alkoholizmem i uzależnieniem od narkotyków. Po przeprowadzce do Moskwy porzucił nałogi i zaczął śpiewać w lokalnych restauracjach, gdzie zarabiał na życie aż do czasu podpisania pierwszego kontraktu płytowego.

W 1995 roku wydał swój debiutancki album studyjny zatytułowany Chrani was Bog. Płyta promowana była m.in. przez singiel „Natali”, który stał się popularny w kraju. Dwa lata później premierę miał jego drugi krążek studyjny pt. Czelaja żizn, na którym znalazły się m.in. single „Cziżik” i „Gołolied”. W 2000 roku ukazał się jego trzeci album długogrający pt. Thank You People, który promowany był przez utwory „Szelest” i „Nu i czto”. W tym samym roku przeszedł operację z powodu utraty głosu.

W 2002 roku premierę miała jego czwarta płyta studyjna zatytułowana Na strunach dożdia, na której znalazł się m.in. singiel „Rumka wodki na stolie”. W 2004 roku piosenkarz wydał album pt. Parus zawierający jego autorskie, rockowe wersje utworów Władimira Wysockiego. Druga część płyty, zatytułowana Wtoroj, ukazała się w 2007 roku i zawierała nagrania z koncertu Lepsa organizowanego w Kremlinie.

W 2005 roku ukazał się pierwszy album kompilacyjny Lepsa zatytułowany Izbranoje... 10 liet, na którym znalazły się największe przeboje w dotychczasowej karierze piosenkarza. W 2006 roku na rynku pojawiły się jego dwie nowe płyty studyjne: Labirint i W czentre zemli. Rok później piosenkarz wydał dwie płyty kompilacyjne: Ja żywoj i Wsia moja żiżn – doroga.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku poznał tancerkę Anię, która została jego żoną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. биография Лепс Григорий Викторович (ros.). W: kino-teatr.ru [on-line]. 2006-2016. [dostęp 2016-01-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]