Großes Philosophisches Collegium we Frankfurcie nad Odrą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ściana An der alten Universität
Bernhard Albinus, organizator teatru anatomicznego na parterze kolegium

Großes Philosophisches Collegium (Wielkie Kolegium Filozoficzne) – dawniej główny budynek Alma Mater Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jego budowa rozpoczęła się w 1498 na miejscu synagogi zburzonej podczas jednego z pogromów w mieście. Kierownikiem budowy był Stephan Hundertmarks, późniejszy burmistrz miasta, fundatorem zaś – rada miejska. Projekt budowy budynku ukończonego w 1507 kosztował miasto 1.100 groszy.

W 1511 Collegium podłączono do instalacji wodnej. W 1678 na rozkaz wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma zachodnią część budynku zagospodarowano na ogród botaniczny. W 1684 na parterze Bernhard Albinus (1653-1721) urządził teatr anatomiczny. W latach 1693-1694 budynek został gruntownie odrestaurowany i podwyższony o jedną kondygnację.

W XVIII wieku w Großes Philosophisches Collegium znajdowała się pierwsza i przez długi czas jedyna biblioteka na terenie Prus. W 1811 zamknięto zarówno bibliotekę jak i Alma Mater Viadrina. Kolekcja ok. 28.000 książek została przewieziona statkiem rzecznym Odrą – do Wrocławia[a].

W latach 1914-1945 w Collegium mieściła się szkoła ludowa Georgenschule. W 1945 przetrzymano w nim natomiast jeńców wojennych.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1811 połączeno Akademię Leopoldyńską we Wrocławiu z Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i utworzono we Wrocławiu nowy "Śląski Uniwersytet im. Fryderyka Wilhelma" (Schlesische Friedrich-Wilhelm-Universität zu Breslau), z 5 wydziałami: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anja Persinger, Märkische Oderzeitung/Frankfurter Stadtbote, 15. April 2006, S. 15.
  • Ralf-Rüdiger Targiel, "... leicht für einen Wohnsitz der Götter zu halten ... Zur Geschichte des ersten Frankfurter Universitätsgebäudes" in "Uni on, Zeitung der Europa-Universität Viadrina" Frankfurt (Oder), Nr. 13 / Februar 1997, S. 19.