Grupa z Coppet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa z Coppet (Groupe de Coppet) − nieformalne ugrupowanie intelektualistów i artystów europejskich, zgromadzonych wokół osoby Madame de Staël w Coppet. Spotkania odbywały się od 1804 − po wygnaniu Madamede Staël z Francji przez Napoleona Bonaparte i zamieszkaniu jej w Szwajcarii − do ok. 1815 r[1][2].

Grupa z Coppet kontynuowała tradycję salonów literackich prowadzonych przez Madame de Staël w Paryżu. Choć grupa nie posiadała ukształtowanego programu, jej członkowie podejmowali różne ważne dla epoki problemy i tematy (interpretacja rewolucji, teatr, literatura, wolność, liberalizm, myśl historyczna, dziedzictwo Oświecenia, ekonomia, zjawiska religijne, Europa).

Znani uczestnicy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Ciemińska. O roli pisarza rozważanej w powiązaniu z instytucjami republikańskimi, czyli Germaine de Stäel i polityczność literatury. „Polityka i Społeczeństwo”. 2(17), s. 23, 2019. DOI: 10.15584/polispol.2019.2.2 (pol.). 
  2. Sabina Kruszyńska. „L’amie de la liberté”: Benjamina Constanta rozważania o wolności. „Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej”. 2(11), s. 70, 2015. Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR. ISSN 2082-3304 (pol.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]