Gra epizodyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gry epizodyczne)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gra epizodyczna – rodzaj gry komputerowej, której cechą jest wydawanie w niewielkich fragmentach, zamiast w całości[1]. Przykładem może być Dreamfall Chapters, Life Is Strange, The Walking Dead[2] lub seria dodatków do Half-Life'a 2 (Episode One, Two). Gry epizodyczne mogą zachowywać ciągłość fabuły lub też nie. Zazwyczaj dla konsumenta nie różnią się zbytnio od dodatku.

Episodic content staje się coraz popularniejsza wśród producentów i deweloperów, gdyż podzielenie gier na części zmniejsza ich koszty produkcji, oraz, w związku z nowymi technologiami dostarczania treści (np. Steam), również koszty dystrybucji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszą grę, przy której wykorzystano episodic content, uważa się Wing Commander: Secret Ops z roku 1998, wydawaną odcinkami w internecie. Przedsięwzięcie okazało się fiaskiem, głównie z powodu rozmiarów poszczególnych epizodów (ok. 120 MB), które w erze połączeń modemowych wydawały się ogromne. Pierwsza epizodyczna gra na konsole, .hack, była wydawana w latach 2002–2003.

Dużą rolę w upowszechnianiu epizodycznych FPS-ów odegrała firma Kuma Reality Games wydając m.in. The DinoHunters i Kuma\War. Valve Corporation postanowiło podzielić jedyny planowany dodatek do Half-Life’a 2 (Half-Life 2: Aftermatch) na trzy części, z których dwie już wydano.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason Kraft, Chris Kwak: Episodic Gaming in the Age of Digital Distribution. Gamasutra. [dostęp 2013-07-21].
  2. Recenzja gry The Walking Dead – apokalipsa zombie inna niż wszystkie (pol.). Gry-Online, 2012-11-22. [dostęp 2013-03-14].