Valve Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valve Corporation
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Waszyngton
Siedziba Bellevue
Data założenia 1996
Zatrudnienie około 360 osób (2016)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Hol w siedzibie firmy
Współzałożyciel firmy Gabe Newell (z przodu) i szef marketingu Doug Lombardi, 2007

Valve Corporation – amerykański producent gier komputerowych. Valve jest twórcą serii Half-Life oraz Counter-Strike. W 2003 przedsiębiorstwo uruchomiło platformę dystrybucji cyfrowej Steam.

Firma została założona w 1996 roku w Kirkland w stanie Waszyngton, a do obecnej siedziby przeniosła się w 2003 roku. Valve utrzymuje, że pracuje nad kilkoma grami naraz, lecz nie są znane żadne oficjalne informacje o tych tytułach. W październiku 2007 została wydana kompilacja ich gier, The Orange Box, będąca pierwszym produktem przedsiębiorstwa na konsole siódmej generacji. 10 stycznia 2008 Valve przejęło firmę Turtle Rock Studios[2].

Gry wyprodukowane przez Valve[edytuj | edytuj kod]

Half-Life TV[edytuj | edytuj kod]

Jest to platforma stworzona przez Valve Software w 2001 roku[5], pozwalająca na nadawanie rozgrywek z gier opartych na silniku gry Half-Life. Obsługiwane gry to Counter-Strike, Counter-Strike: Condition Zero, Day of Defeat, Team Fortress 2 oraz Counter-Strike: Global Offensive. Valve z czasem rozszerzyło tę technologię o wsparcie dla gier bazujących na silniku Source (SourceTV). Technologia pozwala oglądającym na widok z lotu ptaka na pole gry (mapę) i oglądanie rozwoju wydarzeń. W oglądaniu rozgrywek mogą pomagać serwery pośredniczące, dzięki czemu główny serwer, z którego pochodzi dana relacja, nie jest nadmiernie obciążony.

HLTV umożliwia też nagrywanie (lub ściślej: tworzenie „dem” lub „powtórek”) meczów w amatorskich ligach, co może pomóc ulepszyć ich strategie w grze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]