Dodatek do gry komputerowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dodatek do gry komputerowej – uzupełnienie istniejącej gry. Dodatki najczęściej zawierają nowe poziomy, broń, obiekty i rozszerzenie fabuły istniejącej już gry. Producent oryginalnej gry może zatrudnić do pracy nad dodatkiem inną firmę lub samemu stworzyć rozszerzenie (zobacz Hellfire dla Diablo i Lord of Destruction dla Diablo II). Za pierwszy wydany dodatek do gry komputerowej uważa się Wing Commander: The Secret Missions wydany w 1991.

Cena dodatków[edytuj | edytuj kod]

Cena rozszerzenia jest zazwyczaj niższa niż cena gry podstawowej, ponieważ większość dodatków wymaga oryginalnej gry. Jeżeli do gry zostały wydane różne dodatki, nowsze mogą zawierać częściowo lub w całości elementy z poprzednich dodatków. Niekiedy gry zostają wydane w kompilacjach zawierających większość dodatków, jak na przykład The Sims Mega Deluxe zawierający The Sims wraz z dodatkami The Sims: Światowe życie, The Sims: Balanga i The Sims: Randka). Takie kolekcje powodują, że gra może się okazać bardziej atrakcyjna dla osób, które nie miały jeszcze z nią kontaktu.

Dodatek samodzielny[edytuj | edytuj kod]

Niektóre z dodatków nie wymagają posiadania oryginalnej wersji gry, jak w przypadku Blue Shift dla Half-Life czy Tom Clancy’s Rainbow Six: Covert Ops Essentials dla Tom Clancy’s Rainbow Six. Taki typ dodatku jest nazywany samodzielnym dodatkiem.

Rynek konsolowy[edytuj | edytuj kod]

Dodatki głównie wydawane są dla gier na komputery osobiste, ale także dla gier konsolowych, głównie dzięki popularyzowaniu usług internetowych, takich jak Xbox Live czy PlayStation Network. Jeden z takich dodatków to Halo 2 Multiplayer Map Pack, który zawiera dziewięć nowych map i poprawki do gry dostępne dla użytkowników platformy Xbox Live. Grand Theft Auto: London 1969 był pierwszym dodatkiem wydanym na konsolę PlayStation.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]