Grzech pierworodny (obraz Tintoretta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzech pierworodny
Tentazione di Adamo ed Eva
Ilustracja
Autor

Jacopo Tintoretto

Data powstania

ok. 1550

Medium

olej na płótnie

Wymiary

150 × 220 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Wenecja

Lokalizacja

Gallerie dell’Accademia

Grzech pierworodny (wł. Tentazione di Adamo ed Eva) – obraz włoskiego malarza Jacopa Tintoretta.

Obraz przedstawia scenę grzechu pierworodnego jakiego dopuścili się pierwsi ludzie na Ziemi – Adam i Ewa. Motyw został zaczerpnięty z Księgi Rodzaju i był jednym z najpopularniejszym w malarstwie europejskim; stanowi jeden z nielicznych epizodów Starego Testamentu, gdzie obok siebie pojawiają się nadzy mężczyzna i kobieta. Tintoretto przedstawił postacie zgodnie z tradycją ikonograficzną. Adama umieścił po prawej stronie drzewa, jednakże jego postać siedzi tyłem do widza co stanowi dużą rzadkość w sztuce. Ewa siedzi przodem do Adama, po lewej stronie symbolizującej grzech. Wzrok wpatrzony ma w jabłko trzymane w lewej dłoni. Nad nią artysta przedstawił kusiciela, w postaci głowy jakiegoś zwierzęcia. W jego pysku znajduje się kolejny owoc.

Z prawej strony w tle znajduje się scena stworzona w zaskakującej proporcji. Jest to ukazanie konsekwencji popełnienia grzechu. Adam i Ewa zostają ukarani wygnaniem z raju, z którego wygania ich anioł z płonącym mieczem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce. Wyd. Universitas, Kraków 2008, ISBN 97883-242-0903-3.