Przejdź do zawartości

Grzybówka wczesna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzybówka wczesna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

grzybówkowate

Rodzaj

grzybówka

Gatunek

grzybówka wczesna

Nazwa systematyczna
Mycena abramsii (Murrill) Murrill
Mycologia 8(4): 220 (1916)
Blaszki i trzon
Nasada trzonu jest pleśniowata

Grzybówka wczesna (Mycena abramsii (Murrill) Murrill) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1916 r. William Alphonso Murrill, nadając mu nazwę Prunulus abramsii, w tym samym roku ten sam autor nadał mu inną, do dzisiaj obowiązującą nazwę[1]. Synonimy łacińskie[2]:

  • Mycena praecox Velen. 1920
  • Prunulus abramsii Murrill 1916

Polską nazwę podała Maria Lisiewska w 1987 r.[3]

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kapelusz

O średnicy 1–4 cm, kształt początkowo paraboliczny lub stożkowy, z garbkiem lub bez, potem stopniowo rozpłaszcza się. Powierzchnia nieco przeźroczysta z prześwitującymi blaszkami, gładka, nieco oprószona, barwy szarobrązowej lub brązowej[4].

Blaszki

Wąsko przyrośnięte, gładkie lub nieco poszarpane, o barwie od białej do szarawej, o jaśniejszych ostrzach[4].

Trzon

Wysokość 3–9 cm, grubość 1–2(–4) mm, kruchy. Jest walcowaty i pusty w środku, czasami w dolnej części rozszerzony. Powierzchnia naga, po wysuszeniu błyszcząca. W górnej części jest jaśniejszy (bladoszary), w dolnej ciemniejszy – ma barwę od ciemnoszarej do ciemnosepiowej. W dolnej części jest gęsto pokryty białymi strzępkami grzybni wyglądającej jak pleśń. U młodych owocników z naciętego trzonu wypływa wodniste mleczko[4].

Miąższ

Bardzo cienki o niewyraźnym zapachu[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki zgrubiałe, o rozmiarach 25–36 × 8–9 μm. Bazydiospory wydłużone do cylindrycznych, gładkie, o rozmiarach 7,5–13 × 4–6,5 μm, amyloidalne. Cheilocystydy mają rozmiar 25–55 × 10–14 μm, są wrzecionowate, zgrubiałe, w przybliżeniu cylindryczne, zazwyczaj o wierzchołkach wyciągniętych w smukłą szyję (czasami posiadają dwie lub więcej szyi). Pleurocystydy podobne. Strzępki o grubości 2–4 μm, proste lub rozgałęzione[4].

Gatunki podobne

Jest kilka podobnych gatunków grzybówek, ich odróżnienie jest trudne. Najbardziej charakterystyczna dla grzybówki wczesnej jest wodnista ciecz wydobywająca się z naciętego trzonu, ale wydziela się ona tylko u młodych owocników i nie dłużej niż kilka godzin po zerwaniu owocnika. Często identyfikacja gatunku możliwa jest tylko badaniami mikroskopowymi: ważne cechy grzybówki wczesnej to cheiolocystydy z wydłużonymi szyjami i wydłużone zarodniki. Grzybówka trawiasta (Mycena aeites) ma zarodniki krótsze i szersze i występuje na łąkach i pastwiskach. Grzybówka chlorowonna (Mycena leptocephala) ma inaczej wykształcone cheilocystydy i strzępki warstwy korowej[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej i w Europie[5]. W Polsce podano wiele stanowisk[3].

Grzyb saprotroficzny. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych na resztkach drzewnych i na zbutwiałym drewnie porośniętych mchami, szczególnie takich drzew, jak dąb, jodła i buk. Owocniki wytwarza od maja do sierpnia[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2013-03-25] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2013-09-15] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 440, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f A key to they Mycenas of Norvey [online] [dostęp 2014-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-31].
  5. Mass Geesteranus, Mycenas of the Northern Hemisphere. II. Conspectus of the Mycenas of the Northern Hemisphere. Koninklijke Nederlandse Akademie van Vetenschappen, Amsterdam, Netherlands 1992, s. 493.