Gulur Puttappa Channabasavanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gulur Puttappa Channabasavanna
Data i miejsce urodzenia

8 września 1920
Gulur

Data śmierci

1 maja 2000

Specjalność: akarologia, entomologia stosowana
Alma Mater

Aligarh Muslim University

Gulur Puttappa Channabasavanna (ur. 8 września 1920 w Gulurze, zm. 1 maja 2000) – indyjski akarolog i entomolog, specjalizujący się w entomologii stosowanej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1920 roku w Gulurze w dystrykcie Baramulla w stanie Dżammu i Kaszmir. Uczył się w szkołach w Gulurze i pobliskim Tumkurze. W 1937 roku otrzymał stopień naukowy w dziedzinie zoologii w Central Collage w Bengaluru. Potem krótko pracował w Stanowym Departamencie Rolnictwa, zajmując się zwalczaniem szkodników na plantacjach kawy w Chikkamagalurze. W 1946 roku został wykładowcą w Herbal Agricultural Collage w Bengaluru. W latach 1951–53 odbywał na Aligarh Muslim University studia magisterskie w zakresie morfologii owadów pod kierunkiem Mashooda Alama. Po zostaniu magistrem wykładał entomologię i zoologię stosowaną. W 1960 roku doktoryzował się w Indian Agricultural Research Institute w Nowym Delhi pod kierunkiem Ramdasa Menona pracą poświęconą taksonomii szpecielowatych, zawierającą opisy 70 ich gatunków. W 1970 roku objął po Magadim Puttarudriahu posadę kierownika Wydziału Entomologii Univerisity of Agricultural Sciences w Bengaluru. W latach 1980–1985 był mianowanym przez International Congresses of Acarology profesorem emerytowanym, a później profesorem wizytującym oraz doradcą w All India Coordinated Research Project (Agricultural Acarology). Zmarł w 2000 roku po krótkiej chorobie[2].

Miał trójkę synów[2]

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Channabasavanna jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, poświęconych głównie akarologii i entomologii stosowanej[2]. Opisał liczne nowe dla nauki taksony[1][2]. Szczególny wkład wniósł w poznanie szpecielowatych, przędziorkowatych i roztoczy kurzu domowego. Uczestniczył w czterech międzynarodowych kongresach akarologicznych, pełniąc różne funkcje. Wdrożył dwa programy szkolenia akarologów[2].

Był założycielem Acarological Society of India i redaktorem wydawanych przez nie Indian Journal of Acarology oraz Acarology Newsletter. Zasiadał także w komitetach redakcyjnych Indian Journal of Entomology, Indian Journal of Sericulture oraz Mysore Journal of Agricultural Sciences. Był prezydentem-założycielem Bangalore Bee-keeper’s Association[2].

Rząd stanu Karnataka wyróżnił go w 1992 roku Rajyotsava Award[2]. Na jego cześć nazwano m.in. rodzaj Channabasavannella[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c André Trombeta: G. P. Channabasavanna. [w:] NeglectedScience [on-line]. [dostęp 2022-01-23].
  2. a b c d e f g B. Mallik, C.A. Viraktamath. G. P. ChannaBasavanna (1920–2000). An obituary. „Current Science”. 78 (10), s. 1390-1391, 2000.